W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 600 uczniów szkół podstawowych na poziomie klasowym. Do finału zakwalifikowano 52 prace.
Dorota Chilik, wicedyrektor WORD w Krośnie, podkreśla, że zainteresowanie konkursem po raz kolejny było bardzo duże, a prace napływały z wielu miejscowości regionu.
- To nie jest już konkurs o zasięgu lokalnym. Prace spływały z różnych powiatów dawnego województwa krośnieńskiego, więc naprawdę było w czym wybierać - mówi.
Organizatorzy zwracali uwagę nie tylko na wysoki poziom artystyczny prac, ale przede wszystkim na ich wartość edukacyjną. Wiele rysunków poruszało tematykę jazdy na rowerze i hulajnodze, używania kasków ochronnych, odblasków czy zagrożeń wynikających z korzystania z telefonu podczas poruszania się po drogach.
- Na porządku dziennym są dziś wypadki z udziałem młodych osób. Taki konkurs jest świetną okazją do rozmowy o bezpieczeństwie zarówno z dziećmi, jak i rodzicami - podkreśla Dorota Chilik.
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Organizatorzy przygotowali również wyjątkową pamiątkę – kalendarz na kolejny rok, w którym znalazły się wybrane prace uczestników konkursu.
W ocenie jury poziom tegorocznej edycji był wyjątkowo wysoki. Joanna Śnieżek z Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie podkreślała, że uczestnicy wykazali się nie tylko talentem, ale również dużą wyobraźnią.
- Wszystkie prace były pięknie skomponowane i pokazywały bardzo ważne treści. Widać było, że młodzi autorzy doskonale rozumieją temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym - mówi.
W skład komisji konkursowej weszli również przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Podinsp. Krzysztof Piskor, zastępca komendanta miejskiego policji, zwraca uwagę, że dzieci bardzo trafnie wskazywały najważniejsze zagrożenia i zasady bezpiecznego zachowania na drodze.
Kom. Sławomir Godzisz, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie, przyznaje, że komisja miała bardzo trudne zadanie.
- Wracaliśmy do niektórych prac kilka razy, bo za każdym razem dostrzegaliśmy nowe szczegóły. To pokazuje nie tylko talent plastyczny, ale również ogromną wiedzę uczestników na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego - mówi.
Celem konkursu jest popularyzowanie idei bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym, eksponowanie odpowiedzialnych, bezpiecznych zachowań na drodze, bezpośrednie zaangażowanie uczniów i nauczycieli w realizację działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz edukacja komunikacyjna poprzez przeżycie estetyczne autorów prac oraz odbiorców powstałych „dzieł” plastycznych.
Wyniki konkursu
Kategoria: I – III klasa Szkoły Podstawowej
- Nela Bąk (kl. II Szkoła Podstawowa w Besku)
- Aleksandra Bobek (kl. I Szkoła Podstawowa w Żarnowcu)
Anastazja Adamiak (kl. III Szkoła Podstawowa w Pakoszówce) - Lena Fal (kl. I Szkoła Podstawowa w Berezce)
Wyróżnienia:
- Daria Chrobak (kl. II Zespół Szkół w Orzechówce)
- Michał Dziura (kl. III Szkoła Podstawowa w Dobieszynie)
- Gabriela Myćka (kl. II Szkoła Podstawowa w Srogowie Górnym)
Kategoria: IV – VI klasa Szkoły Podstawowej
- Kamila Piekarz (kl. V Szkoła Podstawowa nr 2 w Osobnicy)
Adam Grządziel (kl. VI Szkoła Podstawowa w Srogowie Górnym) - Krystian Mendyka ( kl. VI Szkoła Podstawowa we Wzdowie)
Julia Połeć (kl. VI Zespół Szkół Publicznych w Uhercach Mineralnych) - Jan Smoleń ( kl. IV Szkoła Podstawowa w Besku)
Wyróżnienia:
- Hannah Szymkiewicz (kl. IV Szkoła Podstawowa w Ustrobnej)
- Michał Winiarski (kl. V Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie)
- Wiktoria Żółkoś (kl. V Szkoła Podstawowa nr 3 w Krośnie)
Kategoria: VII – VIII klasa Szkoły Podstawowej
- Ewa Gierula (kl. VIII Szkoła Podstawowa w Zarszynie)
Wiktoria Bugała (kl. VII Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie) - Anna Ziembicka (kl. VII Szkoła Podstawowa w Izdebkach)
- Julia Borek (kl. VIII Szkoła Podstawowa w Dobieszynie)
Wyróżnienia:
- Agata Jędryczka ( kl. VII Szkoła Podstawowa nr 2 w Osobnicy)
- Nikola Gotfryd ( kl. VII Zespół Szkolno-Przedszkolny w Błażkowej)
- Marceli Stasiowski (kl. VII Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzyskach)

.jpg)






.jpg)