Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 17:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczeństwo oczami dzieci. XV Konkurs Plastyczny „Bezpieczni w ruchu drogowym” rozstrzygnięty

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krośnie odbyło się uroczyste podsumowanie XV Konkursu Plastycznego „Bezpieczni w ruchu drogowym”. Wydarzenie od lat zachęca dzieci i młodzież do promowania zasad bezpiecznego poruszania się po drogach poprzez twórczość artystyczną.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 600 uczniów szkół podstawowych na poziomie klasowym. Do finału zakwalifikowano 52 prace

Dorota Chilik, wicedyrektor WORD w Krośnie, podkreśla, że zainteresowanie konkursem po raz kolejny było bardzo duże, a prace napływały z wielu miejscowości regionu.

- To nie jest już konkurs o zasięgu lokalnym. Prace spływały z różnych powiatów dawnego województwa krośnieńskiego, więc naprawdę było w czym wybierać - mówi.

Organizatorzy zwracali uwagę nie tylko na wysoki poziom artystyczny prac, ale przede wszystkim na ich wartość edukacyjną. Wiele rysunków poruszało tematykę jazdy na rowerze i hulajnodze, używania kasków ochronnych, odblasków czy zagrożeń wynikających z korzystania z telefonu podczas poruszania się po drogach.

- Na porządku dziennym są dziś wypadki z udziałem młodych osób. Taki konkurs jest świetną okazją do rozmowy o bezpieczeństwie zarówno z dziećmi, jak i rodzicami - podkreśla Dorota Chilik.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Organizatorzy przygotowali również wyjątkową pamiątkę – kalendarz na kolejny rok, w którym znalazły się wybrane prace uczestników konkursu.

W ocenie jury poziom tegorocznej edycji był wyjątkowo wysoki. Joanna Śnieżek z Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie podkreślała, że uczestnicy wykazali się nie tylko talentem, ale również dużą wyobraźnią.

- Wszystkie prace były pięknie skomponowane i pokazywały bardzo ważne treści. Widać było, że młodzi autorzy doskonale rozumieją temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym - mówi.

W skład komisji konkursowej weszli również przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Podinsp. Krzysztof Piskor, zastępca komendanta miejskiego policji, zwraca uwagę, że dzieci bardzo trafnie wskazywały najważniejsze zagrożenia i zasady bezpiecznego zachowania na drodze.

Kom. Sławomir Godzisz, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie, przyznaje, że komisja miała bardzo trudne zadanie.

- Wracaliśmy do niektórych prac kilka razy, bo za każdym razem dostrzegaliśmy nowe szczegóły. To pokazuje nie tylko talent plastyczny, ale również ogromną wiedzę uczestników na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego - mówi.

Celem konkursu jest popularyzowanie idei bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym, eksponowanie odpowiedzialnych, bezpiecznych zachowań na drodze, bezpośrednie zaangażowanie uczniów i nauczycieli w realizację działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz edukacja komunikacyjna poprzez przeżycie estetyczne autorów prac oraz odbiorców powstałych „dzieł” plastycznych.

Wyniki konkursu

Kategoria: I – III klasa Szkoły Podstawowej

  1. Nela Bąk (kl. II Szkoła Podstawowa w Besku)
  2. Aleksandra Bobek (kl. I Szkoła Podstawowa w Żarnowcu)
    Anastazja Adamiak (kl. III Szkoła Podstawowa w Pakoszówce)
  3. Lena Fal (kl. I Szkoła Podstawowa w Berezce)

Wyróżnienia:

  • Daria Chrobak (kl. II Zespół Szkół w Orzechówce)
  • Michał Dziura (kl. III Szkoła Podstawowa w Dobieszynie)
  • Gabriela Myćka (kl. II Szkoła Podstawowa w Srogowie Górnym)

Kategoria: IV – VI klasa Szkoły Podstawowej

  1. Kamila Piekarz (kl. V Szkoła Podstawowa nr 2 w Osobnicy)
    Adam Grządziel (kl. VI Szkoła Podstawowa w Srogowie Górnym)
  2. Krystian Mendyka ( kl. VI Szkoła Podstawowa we Wzdowie)
    Julia Połeć (kl. VI Zespół Szkół Publicznych w Uhercach Mineralnych)
  3. Jan Smoleń ( kl. IV Szkoła Podstawowa w Besku)

Wyróżnienia:

  • Hannah Szymkiewicz (kl. IV Szkoła Podstawowa w Ustrobnej)
  • Michał Winiarski (kl. V Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie)
  • Wiktoria Żółkoś (kl. V Szkoła Podstawowa nr 3 w Krośnie)

Kategoria: VII – VIII klasa Szkoły Podstawowej

  1. Ewa Gierula (kl. VIII Szkoła Podstawowa w Zarszynie)
    Wiktoria Bugała (kl. VII Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie)
  2. Anna Ziembicka (kl. VII Szkoła Podstawowa w Izdebkach)
  3. Julia Borek (kl. VIII Szkoła Podstawowa w Dobieszynie)

Wyróżnienia:

  • Agata Jędryczka ( kl. VII Szkoła Podstawowa nr 2 w Osobnicy)
  • Nikola Gotfryd ( kl. VII Zespół Szkolno-Przedszkolny w Błażkowej)
  • Marceli Stasiowski (kl. VII Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzyskach)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
Reklama
  
Reklama