Tradycja, która ratuje życie
Akcja została zainicjowana w 2011 roku przez Sławomira Stefańskiego – byłego wójta gminy Wojaszówka, a obecnie dyrektora Podkarpackiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża oraz sołtysa Ustrobnej. Odbyła się po raz pierwszy 14 sierpnia w Rektoracie PWSZ w Krośnie. Z roku na rok zyskiwała coraz większy zasięg, obejmując gminy, powiaty oraz miasta całego Podkarpacia.
Letni deficyt krwi – samorządy wkraczają do akcji
Lato to trudny okres dla stacji krwiodawstwa – liczba wypadków rośnie, a jednocześnie brakuje dawców, którzy w tym czasie wyjeżdżają na urlopy. Właśnie wtedy samorządowcy podejmują wyzwanie i poprzez kampanie informacyjne oraz organizację akcji mobilnych (z wykorzystaniem tzw. krwiobusów) zachęcają mieszkańców do oddawania krwi.
Jak wygląda udział w tegorocznej edycji?
Tegoroczna edycja odbywa się w formie indywidualnej. Każdy może oddać krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krośnie. Osoby, które przyniosą zaświadczenie o oddaniu krwi podczas wakacji, zostaną zaproszone na Piknik Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego w Ustrobnej 2 sierpnia 2025 roku. Czeka tam na nich zabawa pod gwiazdami, liczne atrakcje i upominki. Ci, którzy oddadzą krew później, również zostaną docenieni – upominki będzie można odebrać we wrześniu przy okazji poboru podatku.
Promocja i zaangażowanie
W ramach akcji samorządy publikują informacje o wydarzeniu na swoich stronach internetowych, rozwieszają banery i plakaty oraz informują lokalne instytucje, takie jak parafie czy jednostki OSP. Coraz więcej miast i gmin przyłącza się do akcji, m.in. Krosno, Jasło, Przemyśl, Brzyska, Frysztak, Jedlicze, Lesko, Kamień, a także powiaty jasielski, krośnieński czy sanocki.
Wspólna sprawa
„Oddaję krew, bo kocham Polskę” to nie tylko hasło – to postawa życiowa. To odpowiedzialność za drugiego człowieka i realna pomoc, która nie wymaga wielkich poświęceń, a może uratować życie. Dlatego warto dołączyć do tej szlachetnej inicjatywy i dać przykład – niezależnie od funkcji czy wieku.
