Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 lipca 2025 09:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Średniowieczne Krosno – sobota pełna historii, sztuki i ognia

W sobotę 6 lipca, krośnieński Rynek i starówka zamieniły się w tętniące życiem średniowieczne miasto. Mieszkańcy i turyści tłumnie przybyli, by wziąć udział w Święcie Murów Krosna – wydarzeniu, które po raz kolejny połączyło historię z nowoczesną formą edukacji i rozrywki.
Średniowieczne Krosno – sobota pełna historii, sztuki i ognia

Autor: Kacper Kaczorowski

Pracownie Królewskiego Miasta

Od godziny 16:00 na Rynku działały warsztaty rzemieślnicze prowadzone przez lokalne instytucje kultury. Goście mogli zobaczyć w akcji iluminatorów z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, kaligrafów z Policealnego Studium Animatorów Kultury, tkaczy z Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, a także murarzy z Fundacji As Kier.

Zainteresowani mieli okazję własnoręcznie ozdabiać teksty, tkać oraz poznać dawne techniki budowlane. Rynek tętnił rozmowami, pracą rąk i opowieściami o dawnym Krośnie – mieście królewskim, silnym murem i tradycją.

Obozowisko rycerskie i pokazy wojów

Na dziedzińcu i w przestrzeni miejskiej pojawiły się obozy rycerskie. Grupy rekonstrukcyjne SCUTUM oraz Łucznicy Sanoka zaprezentowały stroje i uzbrojenie wojowników z różnych epok i regionów – od Tatarów po Rusinów. Odbyły się także pokazy walk, strzelania z łuku i prezentacje życia codziennego wojów. Dzieci i dorośli chętnie próbowali swoich sił w szermierczych zabawach.

W godzinach popołudniowych przez scenę na Rynku przewinęły się żywe prezentacje średniowiecznych rycerzy – zarówno lekkiej, jak i ciężkiej zbroi. Pokazy wzbogacono narracją o realiach życia dawnych wojowników. Kulminacją była premiera plenerowego spektaklu „Szkice z Bestiariusza” w wykonaniu Teatru „Łyk Szczęścia”. Przedstawienie łączyło taniec, ruch sceniczny i muzykę, tworząc tajemniczy świat stworów rodem ze średniowiecznych opowieści.

Orszak Królewski i widowisko wieczorne

Wieczorem, około godziny 19:30, z placu Monte Cassino wyruszył barwny orszak królewski. Przemarsz przeszedł ulicami Staszica i Sienkiewicza, kończąc się na Rynku, gdzie przywitano króla, w którego wcielił się nasz redakcyjny kolega Tomasz Jefimow. Na uczestników czekały pokazy tańca, żonglerki chorągwiami w wykonaniu Gwardii Gryfa oraz pasowanie na rycerza. Widowiskowe walki i inscenizacje rozbudziły emocje i wyobraźnię publiczności.

Żywe Obrazy i nocna sztuka

Od 21:00 miasto zamieniło się w plenerową galerię sztuki. W różnych punktach starówki odbywały się pokazy z cyklu „Opowieści o murach” – prowadzone przez Krośnian Wojciecha Wierdaka i Piotra Łopatkiewicza. Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. uliczne interpretacje malarskie „Babiego Lata” Chełmońskiego, inscenizację historii Anny i Stanisława Oświęcimów oraz prezentację dokumentów królewskich w ogrodzie Muzeum Rzemiosła.

Mieszkańcy i goście chętnie wchodzili w interakcje z historią, uczestniczyli w warsztatach, oglądali pokazy i spektakle. Wieczorne widowiska zachwyciły nie tylko rozmachem, ale i subtelnością artystycznego przekazu.

To była podróż w czasie, która przypomniała, jak ważną częścią dziedzictwa Krosna są jego mury, rzemiosło i kultura.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ