Mapa składa się z dwóch części: interaktywnej i statystycznej. Część interaktywna - najważniejsza, pozwala każdemu obywatelowi nanoszenie zagrożeń jakie dostrzega w swoim otoczeniu. Odpowiednio wykorzystana może stać się doskonałym narzędziem do komunikacji pomiędzy społeczeństwem a Policją.
Należy pamiętać, że nie jest to narzędzie do zgłaszania interwencji pilnych - te zawsze zgłaszajmy na numer alarmowy 997. Mapa ma wskazywać miejsca które mieszkaniec miasta, gminy czy regionu uważa za niebezpieczne lub dochodzi tam do zdarzeń generujących zagrożenia dla innych osób, zagrożenia ruchu drogowego czy środowiska.
Krośnieńska Komenda w ubiegłym roku (od września) otrzymała 638 zgłoszeń, z tego 101 zostało potwierdzonych. Może wydawać się to niskim wskaźnikiem, jednak usunięcie 101 niebezpiecznych miejsc w powiecie krośnieńskim, lub wprowadzenie zmian zmniejszających zagrożenie czy informujących o niebezpieczeństwie to bardzo dużo.
Często użytkownicy nieprawidłowo oznaczają miejsca lub celowo oznaczają błędne. Mapa oparta jest na bazie geoportalu, dzięki czemu zagrożenie można oznaczyć z dokładnością do konkretnej posesji. Aby oznaczyć miejsce, które uważamy za niebezpieczne, należy kliknąć czerwone kółko ze znakiem + w lewym dolnym rogu mapy i postępować dalej zgodnie z instrukcjami. Po zgłoszeniu odpowiedzialna za dany rejon komórka Policji ma 5 dni na jego weryfikację. Jeśli zgłoszenie zostanie potwierdzone, Policjanci podejmują odpowiednie kroki aby je wyeliminować.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest dla nas ważnym instrumentem. Zależy nam, żeby zgłoszeń było jak najwięcej, aby komunikacja między społeczeństwem a Policją była jak najlepsza - mówi Leszek Buryła Komendant Miejski Policji w Krośnie.
Zgłaszać można konkretną kategorię zagrożeń, wybierając ją z listy np. nieprawidłowe oznakowanie drogi, przekraczanie dozwolonej prędkości, znęcanie się nad zwierzętami czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.
Zgłoszeń należy jednak dokonywać świadomie i odpowiedzialnie, pamiętając, że np. sąsiad ma prawo spożywać alkohol w swoim mieszkaniu czy na swojej posesji (jeśli nie zakłóca spokoju czy ciszy nocnej).
System skonstruowany jest tak, że zagrożenia potwierdzone i usunięte po jakimś czasie znikają z mapy, dzięki czemu jest ona przejrzysta. Z jednego adresu IP można zgłosić tylko jedno zagrożenie dziennie.
Najważniejsze w funkcjonowaniu mapy jest to, by odpowiedzialnie z niej korzystać, nie marnując czasu i środków funkcjonariuszy. Każde oznaczenie na mapie niesie za sobą odpowiednią reakcję Policji.
KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA
Miasto Krosno uruchomiło podobny do Mapy Zagrożeń serwis NaprawmyTo.pl, gdzie można zgłaszać usterki czy nieprawidłowości np. w infrastrukturze miejskiej.
red.