Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 25 maja 2025 07:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Różnice między dłużnikiem a kredytobiorcą

Różnice między dłużnikiem a kredytobiorcą

Źródło: pexels.com

Różnice między dłużnikiem a kredytobiorcą

Chociaż między zaciągnięciem kredytu a popadnięciem w długi niekiedy jest bardzo cienka granica, nie oznacza to wcale, że każdy kredytobiorca staje się dłużnikiem. Jakie są różnice między nimi i kto jeszcze bierze udział w udzielaniu kredytu?

Nie każdy kredytobiorca…

Definicja kredytobiorcy wydaje się zrozumiała dla większości z nas – to osoba, która w ramach zaciągniętego kredytu pożycza pieniądze od wierzyciela. Kto to jest wierzyciel? Podmiot udzielający kredytu czy pożyczki, najczęściej bank czy inna firma finansowa. 

Jednak sam fakt zaciągnięcia kredytu nie daje możliwości oceny czy kredytobiorca pozostanie kredytobiorcą spłacającym swoje zobowiązanie w terminie czy z czasem zamieni się w niesolidnego dłużnika.

…jest dłużnikiem

Taka właśnie jest definicja dłużnika – osoba, która nie reguluje w terminie swoich finansowych zobowiązań a termin ich uregulowania uległ przeterminowaniu. Właśnie termin płatności posiadanego kredytu czy pożyczki ma tutaj kluczowe znaczenie. Kredytobiorca ma zobowiązanie, które spłaca w terminie. Staje się dłużnikiem dopiero wtedy, kiedy upłynął termin spłaty posiadanego zobowiązania a ten go nie uregulował.

Konsekwencje bycia dłużnikiem

Posiadanie kredytu nie przekreśla też szansy kredytobiorcy na korzystanie z innych zobowiązań finansowych czy usług, do których kryterium dostępu jest pozytywna historia kredytowa. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku osoby zadłużonej, a przeterminowane zobowiązania jednoznacznie przekreślają możliwość korzystania nie tylko z innych kredytów czy pożyczek, ale również z szeregu innych usług, np. zakupów ratalnych czy usług abonamentowych (telewizja, telefon).

Nie można też pominąć kwestii umieszczenia informacji o niespłaconych zobowiązaniach w rejestrach biur informacji gospodarczych. BIK, KRD czy ERIF – to tylko przykłady baz gromadzących informacje o nierzetelnych dłużnikach. To właśnie na podstawie analizy zawartych w nich danych banki i inne instytucje dokonują weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnych klientów. A żeby trafić do takiego rejestru wystarczy zwlekać ze spłatą zobowiązania o wysokości min. 200 zł (w przypadku konsumentów), a od terminu jego spłaty minął miesiąc. Jak zatem widać nie trzeba posiadać ogromnego długu, aby znaleźć się w KRD.

Jak wyjść z długu?

Powodów, z których ktoś przestał spłacać swój kredyt może być wiele. I chociaż część długów powstaje rzeczywiście z celowego działania dłużników, to niektóre z nich są efektem nieprzewidzianych sytuacji. Nagła utrata pracy czy choroba wystarczą, aby uregulowanie kredytu w terminie stało się problematyczne.

Z drugiej strony fakt, że ktoś popadł w długi, wcale nie przekreśla szansy na odzyskanie dobrej kondycji finansowej. Wprawdzie będzie to wymagało z pewnością wielu ważnych decyzji – chociażby ograniczenie codziennych wydatków. Jednak determinacja w walce z długiem, jak też gotowość do poniesienia pełnej odpowiedzialności za posiadane zobowiązania znacznie ułatwią uporanie się z finansowymi problemami.

Dług w firmie windykacyjnej

Część dłużników traci nadzieję na uporanie się z długiem w momencie, kiedy otrzymuje informację, że ich zobowiązanie zostało przejęte przez firmę windykacyjną. Jednak fakt, że kontaktuję się z Tobą windykator, może być początkiem skutecznej walki z zadłużeniem. Jak to możliwe? Celem firm windykacyjnych jest skuteczne odzyskanie należności od dłużnika, a tym samym te będą otwarte na wiele rozwiązań, które sprawią, że spłata zobowiązania stanie się możliwa dla osoby zadłużonej. Dlatego jeśli otrzymałeś pisma od firmy windykacyjnej, jak najszybciej się z nią skontaktuj i zacznij rozmawiać o dostępnych rozwiązaniach, dzięki którym spłata Twoje zadłużenia będzie dla Ciebie możliwa. I nigdy nie unikaj odpowiedzialności za długi, które posiadasz. Te trzeba będzie uregulować, a unikanie odpowiedzialności w tym  zakresie może skutkować egzekucją komorniczą a niekiedy nawet ogłoszeniem upadłości konsumenckiej.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ