Zorganizowana grupa działała na szeroką skalę na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego, wprowadzając do obrotu wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy. Jak ustalili śledczy, przestępcy nabywali nielegalnie liście tytoniu, przetwarzali je na krajankę tytoniową i produkowali papierosy, które trafiały następnie na rynek w całej Polsce.
Przeszukania w 22 lokalizacjach i milionowe straty dla państwa
W skoordynowanej akcji funkcjonariuszy KAS i CBŚP, wspieranych przez służby z województw małopolskiego i świętokrzyskiego, przeszukano 22 lokalizacje w różnych częściach kraju, m.in. w woj. małopolskim, świętokrzyskim i łódzkim. W trakcie działań zatrzymano 8 obywateli Polski.
Wśród zabezpieczonych materiałów znalazło się:
- ponad 1 tona suszu i krajanki tytoniowej,
- ponad 422 tys. papierosów,
- 30 tys. gilz papierosowych,
- 354 litry wódki i 456 litrów płynu o zapachu alkoholu,
- a także specjalistyczne urządzenia służące do nielegalnej produkcji, m.in. maszyny do nabijania i pakowania papierosów, foliarki, maszynki do cięcia tytoniu, wagi, rozdrabniacze oraz mieszalniki.
Zabezpieczono również 2 busy, które były wykorzystywane do transportu nielegalnych wyrobów.
Tylko w odniesieniu do przejętego towaru, eksperci oszacowali straty dla Skarbu Państwa na kwotę 1,6 miliona złotych, wynikające z nieodprowadzonego podatku akcyzowego.
Areszty i zabezpieczenia majątkowe
Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec pięciu podejrzanych mężczyzn tymczasowy areszt na 3 miesiące, a wobec trzech pozostałych wolnościowe środki zapobiegawcze. Sześciu osobom postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a dwóm kolejnym – popełnienia przestępstw skarbowych.
W ramach zabezpieczenia majątkowego zajęto 7 pojazdów oraz gotówkę w kwocie 17,4 tys. złotych.
Śledztwo trwa – możliwe kolejne zatrzymania
Śledztwo nadzorowane jest przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, a jego prowadzenie powierzono m.in. Podkarpackiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu w Przemyślu.
Służby nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie, podkreślając, że działania wymierzone w przestępczość akcyzową mają na celu nie tylko likwidację źródeł nielegalnego dochodu, ale także ochronę interesów budżetu państwa.