Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kiedy wdrożyć terapie testosteronem?

Kiedy wdrożyć terapie testosteronem?

Problemy z erekcją, utrzymaniem prawidłowej masy ciała oraz energią mogą być wskazaniem do wdrożenia terapii TRT, czyli leczenia testosteronem. Powyższe objawy mogą bowiem mieć swoje źródło w niedoborze tego hormonu, który – choć spada stopniowo z wiekiem – może osiągać krytycznie niskie wartości ze względu na takie czynniki, jak styl życia czy choroby. Leczenie hormonalne warto natomiast wdrożyć jak najwcześniej, o ile nie występują przeciwwskazania, jako że niedobór testosteronu może na dłuższą metę prowadzić do poważnych powikłań. Co warto wiedzieć na temat terapii testosteronem we Wrocławiu?

Terapia TRT – kiedy jest potrzebna?

Testosteron odgrywa niezwykle ważną rolę w organizmie mężczyzny – z jednej strony utrzymuje męskie cechy płciowe, z drugiej zaś wpływa na funkcjonowanie seksualne, nastrój, gęstość kości czy masę mięśniową. W związku z tym w sytuacji jego niedoboru pacjenci zmagają się z niekorzystnymi zmianami w powyższych zakresach. Częstymi skargami są obniżone libido i trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji, kłopoty w obrębie płodności, spadek energii czy pogorszenie funkcjonowania intelektualnego.

Niektórzy mężczyźni kwalifikujący się do terapii TRT odczuwają ponadto uderzenia gorąca, mają trudności ze snem, przybierają na wadze, jednocześnie tracąc masę mięśniową, a także obserwują zmniejszenie się owłosienia na ciele. W niektórych przypadkach może również dojść do rozwinięcia zaburzeń metabolicznych oraz ginekomastii, czyli przerostu gruczołu piersiowego.

Kiedy należy wdrożyć leczenie hormonalne?

Wyżej wymienione objawy powinny skłonić do zasięgnięcia pomocy lekarskiej. Wówczas standardem jest zlecenie badań krwi, w tym oznaczenia testosteronu. Lekarz sprawdza również BMI, stan owłosienia i wygląd jąder oraz prącia, a także dokonuje pomiaru stosunku obwodów pasa i bioder. Co ważne, dla uzyskania rzetelnych wyników zaleca się oznaczenie poziomu testosteronu przynajmniej dwa razy, przy czym badanie powinno zostać wykonane w godzinach porannych (7-11).

Warto wiedzieć, że prawidłowy poziom testosteronu jest uzależniony między innymi od wieku, a niektórzy mężczyźni odczuwają objawy typowe dla jego niedoboru również wówczas, gdy uzyskują wyniki w granicach normy. W związku z tym decyzja o wdrożeniu leczenia jest dokonywana indywidualnie, przy uwzględnieniu wyników badań i odczuwanych symptomów.

Terapia testosteronem we Wrocławiu – na czym polega?

Leczenie hormonalne wdraża się najczęściej wtedy, gdy pacjent doświadcza wyżej wymienionych objawów, a stężenie testosteronu jest mniejsze niż 300 ng/dl (10,4 nmol/l), choć niekiedy przyjmuje się inne granice normy. Terapia TRT polega na przyjmowaniu testosteronu w formie tabletek, zastrzyków, żeli, sprayów donosowych, plastrów transdermalnych lub implantów chirurgicznych – w zależności od preferencji pacjenta i zaleceń lekarskich.

Warto wiedzieć, że w większości przypadków terapię testosteronem we Wrocławiu należy kontynuować do końca życia, choć zależy to od przyczyny wystąpienia niedoborów, dlatego decyzja o jej rozpoczęciu powinna być dobrze przemyślana. Terapia TRT przynosi bardzo dobre efekty i w sposób kompleksowy poprawia jakość życia, w tym funkcji seksualnych i poznawczych, nastroju, składu ciała, gęstości kości. W czasie jej trwania należy odbywać regularne badania kontrolne w celu dostosowywania odpowiedniej dawki testosteronu.

Przeciwwskazania do terapii TRT

Jak każda forma leczenia, również terapia testosteronem we Wrocławiu ma swoje przeciwwskazania. Należy do nich między innymi zwiększone ryzyko wystąpienia raka prostaty, jako że testosteron może stymulować komórki nowotworowe do wzrostu. Z leczenia hormonalnego nie mogą skorzystać również mężczyźni z ciężką postacią niewydolności sercowej, nieleczonym bezdechem sennym, zaburzeniami oddawania moczu wywołanymi przerostem stercza czy rakiem piersi. Leczenie hormonalne może zostać wdrożone dopiero po wykonaniu niezbędnych badań, ustaleniu przyczyn występowania niedoborów oraz wykluczeniu przeciwwskazań, dlatego warto postawić na godną zaufania klinikę.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ