Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest corocznie 5 maja w Polsce i jest to dzień ważny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin.
Grzegorz Bliźniak, przewodniczący Koła PSONI w Krośnie przypomina, że obchody tego święta zapoczątkowano we Francji w latach 90. XX wieku. XX wieku. W Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w roku 1999 przez Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
To wyjątkowa okazja, aby pokazać, że każdy ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym. Bariery i ograniczenia, które utrudniają osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie, nie są wynikiem niepełnosprawności, lecz wyzwaniem do ciągłej zmiany otaczającej nas rzeczywistości.
- Poprzez uroczyste świętowanie tego dnia chcemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną powinny być traktowane z godnością i szacunkiem. A godność to m.in. możliwość pracy, nauki, bycia potrzebnym i kochanym - podkreśla Grzegorz Bliźniak.
Kolor pomarańczowy to znak solidarności z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
Jak dołączyć do krośnieńskich obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną?
- Ubrać się na pomarańczowo lub ozdobić swoją garderobę pomarańczowym elementem (apaszka, wstążeczka, czapka, itp.),
- Zamieścić informację o Dniu Godności na swoim profilu na FB oraz stronie internetowej,
- Zrobić zdjęcie lub nagrać filmik i zamieścić je w komentarzu do posta na profilu Koła PSONI w Krośnie (TUTAJ) z hasztagiem #dziengodnosci, #5maja, #DzieńGodnościOsóbzNiepełnosprawnościąIntelektualną lub przesłać na adres mailowy - [email protected]
- Polubić profil PSONI Krosno
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to najstarsza i największa polska organizacja pozarządowa działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Celem PSONI jest podejmowanie działań na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenie warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenie ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin.
- PSONI jest prekursorem we wdrażaniu nowatorskich rozwiązań mających na celu jak najpełniejsze włączenie społeczne, w tym zawodowe osób z niepełnosprawnością intelektualną - zaznacza Grzegorz Bliźniak.
Krośnieńskie koło PSONI od ponad 40 lat buduje system wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężonymi niepełnosprawnościami, w ramach którego prowadzi placówki pobytu dziennego: Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Warsztat Terapii Zajęciowej, dwa Środowiskowe Domy Samopomocy, Mieszkanie Treningowe, Mieszkanie Wspomagane i Treningowe oraz dwa Zakłady Aktywności Zawodowej zatrudniające 115 osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym.