Twórczynią i pomysłodawczynią "Niebieskich Igrzysk" jest dyrektor Fundacji Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, dr Anna Budzińska. Pierwsze odbyły się w hali Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku w 2019 roku.
Wydarzenie ma pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Konkurencje drużynowe służą integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi.

Od 2022 roku Niebieskie Igrzyska stały się dla wielu szkół, przedszkoli, a nawet dla gmin i miast, formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.

W ubiegłym roku w Niebieskich Igrzyskach wzięło udział ponad 315 tys. dzieci z prawie 2 tys. przedszkoli i szkół podstawowych z Polski oraz z 8 placówek polonijnych z Europy. W tym roku – blisko 550 tys. dzieci z prawie 2,5 tys. placówek w Polsce i 16 polonijnych.
Wśród organizatorów znalazło się Niepubliczne Przedszkole Integracyjne Planeta 21 w Krośnie, które do udziału w Niebieskich Igrzyskach zaprosiło podopiecznych Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego Hocki Klocki oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej Niebieska 21.

W dzisiejszym (28 kwietnia) wydarzeniu zorganizowanym na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Bursaki wzięło udział około stu dzieci. Każdy z młodych olimpijczyków przebiegł okrążenie stadionu, wziął udział w biegu sprinterskim, spróbował sił w pchnięciu kulą i skoku w dal. Przygotowano również tor przeszkód.