Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uwaga na silne burze!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące nadchodzących burz, które mogą wystąpić dziś od godziny 13:00 aż do 01:00 w nocy z czwartku na piątek. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 75%.
Uwaga na silne burze!

Źródło: IMGW

Według prognoz, burzom będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu – miejscami może spaść nawet do 40 mm wody, a lokalnie suma opadów może osiągnąć aż 50 mm. Ponadto przewidywane są porywy wiatru sięgające 70 km/h. W niektórych miejscach może również wystąpić grad.

Służby meteorologiczne ostrzegają, że sytuacja pogodowa jest dynamiczna i może ulec zmianie – aktualizacja ostrzeżenia jest więc możliwa w ciągu dnia.

Co oznacza ostrzeżenie drugiego stopnia?
Jest to sygnał, że zjawiska pogodowe mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia, a także powodować straty materialne. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie otwartych przestrzeni, zabezpieczenie mienia oraz śledzenie komunikatów pogodowych.

Jak informuje portal Burze Podkarpacia: 

Na Podkarpaciu dzień zacznie się zazwyczaj z zachmurzeniem na poziomie małym już o poranku energia dostępna drogą konwekcji (cape) zacznie szybko rosnąć. W tym dniu szczytowe wartości energii mogą wynieść 800-1200 J/kg, co jest wartością dosyć dużą do tworzenia się burz. Już przed południem mogą pojawić się pierwsze opady pochodzenia konwekcyjnego, stopniowo obejmując zasięgiem całe województwo podkarpackie. Warto wspomnieć, iż mimo objęcia zagrożeniem burzowym całego województwa, burze mogą mieć charakter lokalny i trwać będą przynajmniej do końca dnia, jak również pojawiać będą się w nocy. Pozostałe parametry do rozwoju komórek burzowych będą dobre, warto zwrócić uwagę na uskoki wiatru, które sprzyjać będą tworzeniu się komórek oraz superkomórek burzowych. 
Burze mimo lokalnego występowania mogą łączyć się w większe klastry burzowe, tworząc układy wielokomórkowe, w które wbudowane mogą być również superkomórki burzowe. Ich wolne przemieszczanie się sprzyjać będzie lokalnym podtopieniom oraz zalaniom.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ