Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowoczesny sprzęt w OSP KSRG Rymanów

Ochotnicza Straż Pożarna w Rymanowie po wielu staraniach zakupiła kamerę termowizyjną firmy "Bullard T4MAX". Ten specjalistyczny sprzęt pozwoli w sposób bezpieczny i szybki ocenić sytuację oraz przeprowadzić potrzebne działania.
Nowoczesny sprzęt w OSP KSRG Rymanów
fot. OSP KSRG Rymanów

Kamera została dostarczona do jednostki OSP KSRG Rymanów w dniu 13.10.2016 roku. Koszt takiego sprzętu wynosi 21.310,00 zł . Jest to urządzenie bardzo drogie, jednakże bardzo przydatne i coraz bardziej popularne. Mieszkańcy gminy Rymanów mogą czuć się jeszcze bardziej bezpiecznie.

Ochotnicza Straż Pożarna ze względu na wysoką cenę i stosunkowo niski budżet, nie mogła do tej pory pozwolić sobie na zakup tego rodzaju sprzętu. Kamera termowizyjna została zakupiona przy współudziale takich instytucji jak. Zarząd Główny ZOSP RP w Warszawie, gmina Rymanów, dotacja z funduszu sołeckiego, Nadleśnictwo Rymanów oraz środki własne OSP Rymanów.

Kiedy kamera jest przydatna?

"Kamera pozwala w sposób bezpieczny i stosunkowo wygodny poruszać się po zadymionym pomieszczeniu i w sposób wyraźny zauważyć przedmioty o zwiększonej temperaturze w stosunku do otoczenia. Kiedy strażak porusza się, jest w stanie zobaczyć źródło ognia np. nagrzaną ścianę, za którą pali się dylatacja, a także może zauważyć osobę poszkodowaną - człowieka, który znajduje się w pomieszczeniu objętym pożarem. Nie mając takiej kamery nasze działania musiały wyglądać w ten sposób, że strażacy musieli poruszać się dotykając ścian i innych przedmiotów dla rozpoznania, z czym mają do czynienia. Szczególnie w zimie, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy mamy styczność z dużą ilością pożarów. Przy pomocy kamery jesteśmy w stanie stwierdzić, gdzie znajduje się punkt najgorętszy, czyli przypuszczalne ognisko pożaru" - dodaje Prezes zarządu OSP KSRG Rymanów Łukasz Buczek.

"Na terenie Powiatu krośnieńskiego spośród 96 jednostek OSP jednostka OSP KSRG Rymanów jest pierwszą jednostką która zakupiła sprzęt wysokiej klasy jaką jest kamera termowizyjna i jedną z pierwszych w województwie podkarpackim. Oprócz OSP Rymanów kamerę termowizyjną na wyposażeniu posiadają strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie" – informuje Łukasz Buczek.

"Starania o zakup kamery termowizyjnej rozpoczęliśmy we wrześniu 2015 roku i juz wtedy otrzymaliśmy część dotacji którą udało nam się przenieść na ten rok aby stworzyć tzw. "składankę dotacji" ponieważ ciężko byłoby w jednym roku uzyskać wystarczającą kwotę na zakup takiego sprzętu. Duży wkład włożyli w pozyskaniu dotacji takie osoby jak. V-ce Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie, zarazem Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Rzeszowie dh Janusz KONIECZNY, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie, zarazem Prezes Zarządu Oddziału gminnego ZOSP RP w Rymanowie dh Jan KILAR oraz długoletni Prezes OSP w Rymanowie dh Jan PENAR. Pragniemy również serdecznie podziękować za przyznane dotacje Burmistrzowi Gminy Rymanów Panu Wojciechowi Farbańcowi wraz z zastępcom Panem Janem Materniakiem, Przewodniczącemu Osiedla nr1 Panu Czesławowi Szajnie oraz Nadleśniczemu Nadleśnictwa Rymanów Panu Pawłowi Panaś wraz z zastępcom Nadleśniczego Pani Marii Szkutnik" - podziękowania wylicza Prezes zarządu OSP KSRG Rymanów Łukasz Buczek.

Kamera termowizyjna jest podstawowym ekwipunkiem zabieranym na rozpoznanie, niezastąpione jest zastosowanie tego typu urządzeń do oceny sytuacji na miejscu akcji, gdzie przy bardzo dużym zadymieniu nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy są osoby poszkodowane, gdzie znajduje się ognisko pożaru. BULLARD T4MAX jest kompaktową kamerą termowizyjną, która może być łatwo przymocowana do uprzęży aparatu oddechowego. Intuicyjny interfejs użytkownika pozwala strażakom skupić się na pracy. Duży pojedynczy przycisk pozwala włączyć kamerę nawet w bardzo grubych rękawicach. Kamera jest zaprojektowana tak, aby przetrwać trudne warunki pracy, wytrzymuje upadek z wysokości kilku metrów na beton, jest wodoodporna (IP67) i funkcjonuje w temperaturze nawet do + 260 ° C / + 500 °, jest odporna na wibracje, uderzenia, korozję, przetarcia powierzchni wyświetlacza, na wysoką temperaturę i płomienie.

Kamera termowizyjna jest urządzeniem obrazującym otoczenie w paśmie podczerwieni, czyli promieniowania cieplnego. Na ekranie obserwowany świat prezentowany jest jako obraz temperatur, pozwala to na błyskawiczne wykrycie zagrożonych ludzi w całkowicie zadymionych pomieszczeniach, nawet tam gdzie potężne strażackie latarki nie pozwalają niczego dostrzec. Urządzenie umożliwia natychmiastowe odnalezienie nieprzytomnej osoby w zadymionym pomieszczeniu, ten krótki czas może przesądzić o przeżyciu, ponieważ zatrucie gazami pożarowymi jest najczęstszą przyczyną zgonów w pożarach.

Dzięki takiej kamerze strażacy z Rymanowa mają możliwość skutecznie ratować życie ludzkie. Stosowanie termowizji umożliwia szybko i skutecznie wykrywać ukryte źródła ognia, zmniejszając straty pożarowe, gdyż precyzyjne określenie miejsca zagrożenia spowoduje prowadzenie prac rozbiórkowych tylko w wskazanym miejscu i ugaszenie ognia przy użyciu małej ilości wody. Kamera termowizyjna jako narzędzie ratownicze ma uniwersalne i wszechstronne zastosowania m.in. do prowadzenia poszukiwań osób które zaginęły w lesie, używa się jej również w poszukiwaniach osób zasypanych pod gruzami podczas katastrof budowlanych czy zlokalizowania nieszczelności instalacji gazowych. Takie wyposażenie w ręku strażaka przyda się również w ratowaniu ludzi wypadkach komunikacyjnych. Będzie służyło do sprawdzenia ile osób znajdowało się w samochodzie uczestniczącym w wypadku oraz, czy w pobliżu miejsca zdarzenia nie znajduje się osoba poszkodowana, która samowolnie oddaliła się z miejsca wypadku. Taki specjalistyczny sprzęt pozwala przeprowadzić inspekcje wykonanej instalacji elektrycznych i wskazać miejsca w których dochodzi do zwarcia elektrycznego, które w konsekwencji może być przyczyną pożaru.

Kamera umożliwia również przegląd budynku pod kątem strat ciepła, lokalizacja mostków termicznych, sprawdzenia wykonanego ocieplenia domu. Kamera termowizyjna wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo roty pracującej w wewnątrz budynku objętego pożarem. Strażacy monitorują na bieżąco temperaturę gazów pożarowych w strefie podsufitowej i schładzają je w razie potrzeby. Ponieważ gdy temperatura gazów osiągnie temperaturę ich samozapłonu, wymieszane z powietrzem gazy zapalają się, co objawia się obecnością języków ognia nazywanych „ognistymi aniołami”. Pojawienie się ich stanowi ostatnie ostrzeżenie przed nadchodzącym rozgorzeniem. Z faktem tym związane jest podstawowe niebezpieczeństwo dla strażaka, narażenie na działanie wysokiej temperatury. W takiej sytuacji ucieczka z pomieszczenia, w którym doszło do rozgorzenia, jest praktycznie niemożliwa.

Niezmienną dla nas Strażaków jest chęć niesienia pomocy w myśl zawołania „Bogu na chwałę – ludziom na ratunek”. Ale to nie byłoby możliwe bez wsparcia i aprobaty które otrzymujemy od darczyńców. Zakup kamery termowizyjnej był możliwy tylko poprzez pozytywne nastawienie ludzi i ich dobrej woli którzy poprzez przekazanie środków finansowych umożliwili zakup nowoczesnego wyposażenia.

OSP KSRG Rymanów



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ