Podczas okresu wakacyjnego 16 uczniów z klas ratowniczo-obronnych uczestniczyło w życiu szpitala na rzecz potrzebujących. Wcześniej jednak zostali oni przeszkoleni w placówce szkoły z zakresu pierwszej pomocy. Była to istotna kwestia przed rozpoczęciem praktyk. Łącznie, na różnych oddziałach szpitala przepracowali aż 1286 godzin. Czworo z nich spędziło niemal całe wakacje w krośnieńskiej lecznicy. Rekordzistami zostali: Martyna Bożek-180 godz., Klaudia Smołkowicz-170 godz., Michał Zajdel-168 godz., Adrianna Opielowska-156 godz.
Drugą sprawą jest wznowienie działalności Podkarpackiej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.
Podczas pierwszych w tym semestrze zajęć uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z Krosna mogli poznać zagadnienia związane z zabezpieczeniem śladów kryminalistycznych. W ramach zajęć praktycznych uczestnicy, wśród których byli także uczniowie z klasy I R z Naftówki, dowiedzieli się, jak zabezpiecza się ślady daktyloskopijne, traseologiczne, mechanoskopijne, biologiczne, osmologiczne oraz mikroślady.
Zajęcia odbyły się w krośnieńskim Elektryku. Ratownicy z Naftówki byli tak aktywni, że już w połowie zajęć przejęli prowadzenie zbierając odciski palców od zebranej młodzieży.
Kolejną aktywnością uczniów z klasy ratowniczo-obronnej było wzięcie udziału w próbnej ewakuacji krośnieńskiego szpitala. Pięciu uczniów klasy II R na prośbę dyrekcji uczestniczyło w akcji ewakuacyjnej w związku z zagrożeniem pożarowym. Pracownicy szpitala zostali przeszkoleni z obsługi gaśnic, korzystania z dróg ewakuacji oraz transportu pacjentów z zagrożonych sal. Młodzież wystąpiła w roli zagrożonych pacjentów-pozorantów.
Jesteśmy bardzo dumni, że w Krośnie mamy tak mocno zaangażowanych młodych ratowników.
red. Krosno112.pl, ZSP nr 4 w Krośnie | fot. ZSP nr 4 w Krośnie