Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Branżowe Centrum Umiejętności przy krośnieńskiej „Naftówce”. Miasto szuka wykonawcy

Projekt, dzięki któremu na terenach Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie powstanie Branżowe Centrum Umiejętności, ma wartość ponad 13 milionów złotych. 11 milionów złotych to dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Branżowe Centrum Umiejętności przy krośnieńskiej „Naftówce”. Miasto szuka wykonawcy

Autor: krosno112.pl

Na Podkarpaciu powstanie pięć Branżowych Centrów Umiejętności. Będą działać w dziedzinach energetyki, elektroniki, pomoc społeczna oraz technika weterynaryjna. W Krośnie będą prowadzone kursy i szkolenia branżowe z zakresu geologii, górnictwa otworowego i sieci gazowych.

Władze miasta przypominają, że z inicjatywą utworzenia BCU wyszła dyrektor Naftówki Joanna Kubit i nauczyciele, którzy wspólnie opracowali projekt jego powstania BCU. 

Joanna Kubit tłumaczy, że Branżowe Centrum Umiejętności będzie bardzo dużym wsparciem kształcenia zawodowego. Zaznacza, że uczniowie zakończą edukację w szkole nie tylko z kwalifikacjami zawodu, w którym się uczyli, ale też z dodatkowymi kursami umiejętności. 
Wylicza, że będą to na przykład kursy spawalnicze, czy zgrzewania doczołowego.

Branżowe Centrum Umiejętności przy krośnieńskiej "Naftówce" ma powstać pomiędzy szkołą a dyskontem spożywczym. Ma to być praktycznie zeroemisyjny obiekt, który będzie wykorzystywać nowoczesne technologie i rozwiązania w obszarze energetyki – m.in. pompy ciepła i wodór.

Na wsparcie stworzenia 120 Branżowych Centrów Umiejętności MEN przeznaczyło 1,4 mld zł. Procedurę konkursową prowadziła Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. W pierwszym naborze wpłynęło 90 wniosków. Wśród nich najlepszym okazał się projekt krośnieńskiej "Naftówki".

Partnerami BCU w Krośnie są Stowarzyszenie Naukowo-Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, Orlen (sanocki oddział PGNiG) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. 

Władze miasta szukają wykonawcy inwestycji. Do 16 lutego zainteresowane firmy mogą składać oferty w przetargu. 

Zgodnie z jego specyfikacją na dwóch działkach (ok. 0,38 ha) ma być wybudowany budynek o powierzchni ok. 550 metrów kwadratowych, drogi, chodniki, parking. Zaplanowano też budowę podziemnego zbiornika retencyjnego i pionowych wymienników ciepła. 

Wykonawca będzie musiał zająć się wyburzeniem dwóch budynków (magazynowego i gospodarczego, byłej strzelnicy).

Zmieni się też zieleń. Część drzew będzie wycięta. Ale będą nowe nasadzenia. Wzdłuż elewacji południowo-zachodniej nowego budynku zaplanowano m.in. roślinność pnącą, która będzie rozrastać się po elementach lekkiej ściany osłonowej, a na części ścian od strony północnej – tzw. "ogród wertykalny".

Okres realizacji zamówienia został ustalony na 8 miesięcy od dnia zawarcia umowy. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ