Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rozpoczął się nowy rok szkolny dla klas ratowniczo-obronnych w Naftówce

Nowy rok szkoly w Naftówce rozpoczął się rekordowo. A to za sprawą klasy o profilu  ratowniczo - obronnym, który wybrało aż 65 absolwentów gimnazjum.
Rozpoczął się nowy rok szkolny dla klas ratowniczo-obronnych w Naftówce

Z dniem 1 września rozpoczął się nowy rok nauki.

Dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie jest on bardzo wyjątkowy. Coraz większe sukcesy odnosi kierunek ratowniczo-obronny, do którego zgłosiła się rekordowo duża grupa chętnej do nauki młodzieży. 135 to największa dotychczasowa ilość uczniów kształcąca się w tym kierunku w "Naftówce". W bieżącym roku szkolnym uczniów pierwszego rocznika podzielono na dwa oddziały. 

Kierunek ratowniczo-obronny w LO umożliwia poznanie sposobów niesienia pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, wypadkach i katastrofach (ratownictwo medyczne). W trakcie nauki uczniowie odbywają wolontariat w krośnieńskim szpitalu. Jak mówi Zbigniew Moskal - opiekun klas: "Profil ratowniczo - obronny prowadzony jest w ramach Liceum Ogólnokształcącego, więc jak po każdym liceum nie daje zawodu, ale pozwala szeroko rozwijać zainteresowania i pasje medyczno-obronne". Szkoła daje możliwość zdobycia między innymi umiejętności związanych z: 
- ratowaniem życia,
- udzielaniem pomocy w różnych wypadkach,
- opieką nad poszkodowanym i chorym,
- promocją zdrowia i zdrowego stylu życia.

Opiekunem klas o tym profilu jest Pan Zbigniew Moskal

Uczniowie klasy ratowniczo-obronnej realizują rozszerzony program z biologii i wiedzy o społeczeństwie oraz innowacyjne programy z „Podstaw ratownictwa medycznego” i języka angielskiego z zakresu medyczno-ratowniczego. W ramach ścisłej współpracy szkoły z PWSZ w Krośnie w Zakładzie Pielęgniarstwa młodzież uczestniczy w wykładach oraz w zajęciach laboratoryjnych z iniekcji, mikrobiologii dla studentów. Kolejną uczelnią z którą szkoła nawiązała współpracę jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie z którą wspólnie realizuje projekt "Podkarpackiej Akademii Bezpieczeństwa Młodzieży" w ramach którego młodzież uczestniczy w wybranych zajęciach z zakresu prawa i bezpieczeństwa. Podczas cyklu nauki uczniowie mają możliwość ukończenia kursów:

- Pierwszej Pomocy z certyfikatem Unii Europejskiej,

- Kwalifikowanego Ratownictwa Drogowego (certyfikat RD PZM)

- Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy,

- Instruktora Strzelectwa Sportowego.

Dodatkowe zajęcia z samoobrony i strzelectwa sportowego dopełniają możliwości rozwoju pasji uczniów. Tradycją w szkole stał się organizowany Regionalny Konkurs Pierwszej Pomocy dla gimnazjalistów naszego regionu i Słowacji. Uczniowie klas ratowniczo - obronnych uczestniczą w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy w kraju i za granicą z wielkimi sukcesami. 

Absolwenci tego profilu nie mają problemów z wybraniem kierunku studiów. Najczęściej są to: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapia lub kierunki obronne np. bezpieczeństwo publiczne, bezpieczeństwo wewnętrzne."Potrzeby w tym zakresie i możliwości zatrudnienia są i będą ogromne" - mówi Zbigniew Moskal. Kierunek ratowniczo-obronny w bardzo dobry sposób przygotowuje osoby do podjęcia studiów o tej tematyce a co za tym idzie w znalezieniu pracy w swoim zawodzie. Pożądane miejsca pracy dla absolwentów kierunków ratowniczych to Szpitale, Policja, Straż Pożarna czy wojsko.

Profil prowadzony jest w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie od 10 lat.


red. | fot. Rafał Szubrycht



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ