Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 5 maja 2025 00:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do 1 marca protest przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej zawieszony

We wtorek 16 stycznia w Warszawie organizatorzy trwających od 6 listopada 2023 r. zgromadzeń przed drogowymi przejściami granicznymi w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej podpisali z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem porozumienie.
  • Źródło: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, Ministerstwo Infrastruktury
Do 1 marca protest przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej zawieszony

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Na mocy tego porozumienia protestujący polscy przewoźnicy drogowi oraz Ministerstwo Infrastruktury podjęli wzajemne ustalenia, mające na celu stworzenie warunków do kontynuacji działań, zmierzających do rozwiązania problemów polskiej branży transportowej oraz przywrócenia równowagi na rynku międzynarodowych przewozów drogowych rzeczy w relacjach Polska-Ukraina.

Jak podkreślił minister, nie oznacza to końca dialogu. 

– Wręcz przeciwnie. Zaczynamy bardzo intensywne, konstruktywne rozmowy, które  mają dać konkretny efekt – realizację postanowień, które wynegocjowaliśmy – powiedział.

Do sytuacji w naszym regionie odniosła się wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podczas spotkania z dziennikarzami.

- Zawieszenie protestu nastąpiło wczoraj o godz. 15.00. Przejście w Korczowej zostało udrożnione i na ten moment w kolejce oczekuje 147 samochodów.  Trochę więcej samochodów jest w Medyce  - 698, ale to wynika z tego, że utrudnienia na przejściach granicznych na obszarze województwa lubelskiego czy w przypadku naszego województwa – w Korczowej  spowodowały, że kierowcy wybierali  przejście w Medyce . To w ciągu kilku dni się unormuje  i odprawy będą dokonywane regularnie – mówiła wojewoda.

Jak zaznaczyła Teresa Kubas-Hul, podpisane porozumienie zawiera siedem punktów, a poczynione ustalenia zostały niezwłocznie przekazane stronie ukraińskiej.

W dokumencie znalazły się zapisy dotyczące monitorowania realizacji dokonanych uzgodnień pomiędzy stroną polską a ukraińską m. in. w zakresie całkowitego wyłączania w ramach pilotażu (na 1 miesiąc) z systemu e-kolejka na DPG Malhowice-Niżankowice wszystkich pustych pojazdów powracających z Ukrainy czy wydłużenia okresu pobytu pojazdów ciężarowych zarejestrowanych za granicą na terytorium Ukrainy z 20 dni do 60 dni, a także ustanowienia równych dla przewoźników z Polski i Ukrainy zasad funkcjonowania e-kolejki.

W porozumieniu zostały także zawarte kwestie dotyczące: kontynuacji dialogu z Unią Europejską i przedstawienia propozycji zmian w umowie, która została zawarta pomiędzy UE a Ukrainą; prac legislacyjnych zmierzających do zmian w prawie krajowym; wzmocnienia systemu kontroli polskich służb w zakresie wykrywania nieuprawnionych i nieobjętych Umową UE-Ukraina przewozów; prowadzenia analiz w zakresie możliwości wsparcia finansowego.

Wojewoda podkarpacki podziękowała wszystkim osobom, które dołożyły starań, aby protest przebiegał w sposób bezpieczny.

- Dziękuję samorządowcom, którzy przez czas  protestu wspierali przewoźników, pomagali nam  w rozwiązywaniu codziennych problemów. Chcę podziękować wszystkim służbom, zarówno Policji, jak i służbom granicznym za wsparcie, za duże zrozumienie i wszelką pomoc – powiedziała.

Zdjęcia: Ministerstwo Infrastruktury



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ