Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Związek Samorządów Polskich promuje ideę samorządności

Konferencja, już druga na ten temat na Podkarpaciu, odbyła się w Centrum Konferencyjno-Bankietowym "Szklane Lniane" w Korczynie. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów, Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń.
Związek Samorządów Polskich promuje ideę samorządności

Autor: Tomasz Jefimow

Dorota Chilik, wójt Miejsca Piastowego, a zarazem członek zarządu Związku Samorządów Polskich podkreśla, że idea samorządności to mówienie o tym, co boli i z czym borykają się wójtowie i burmistrzowie. 

- Ale nie tylko. Zadajemy też pytania, czy trudny czas – koronawirusa, wojny w Ukrainie, braku środków z KPO uszczuplił nasze budżety. Chcemy pokazać, co udało się zrealizować w tym okresie - mówi Dorota Chilik.

Podczas spotkania samorządcy rozmawiali o współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi. Poruszano, także tematy o pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. 

O inwestycjach, które udało się przeprowadzić, dzięki wsparciu rządowemu, mówili Dorota Chilik, Grzegorz Węgrzynowski (wójt gminy Chorkówka) i Monika Subik z zarządu powiatu krośnieńskiego.

Wójt Miejsca Piastowego podkreśla, że tego typu spotkania dają możliwość wymiany doświadczeń między gospodarzami gmin i powiatów

Związek Samorządów Polskich jest od kilku tygodni członkiem sejmowej komisji wspólnej do spraw samorządności.

- Zależy nam na tym, aby samorząd nie borykał się z problemami, jak chociażby przeznaczanie zbyt dużej kwoty na utrzymanie oświaty, czy związanymi z utrzymywaniem dużych obiektów oświatowych - podkreśla Dorota Chilik.

Tłumaczy, że samorządowcy są zmuszeni do szukania rozwiązań, gdy w szkołach jest coraz mniej dzieci. 

- W gminie Miejsce Piastowe takim rozwiązaniem jest budowa małego osiedla w Niżnej Łące. Ma tam zamieszkać 88 rodzin. Już wiemy, że ponad 40 dzieci pójdzie do szkoły podstawowej we Wrocance, więc nie będzie stała pusta i nie będzie konieczności zwalniania nauczycieli - mówi Dorota Chilik.

Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krośnie oraz delegacje Kół Gospodyń Wiejskich. 

- Te zarejesrtowane w krajowym systemie mogą pozyskiwać środki na swoją działalność – 8, 9 i 10 tysięcy złotych rocznie - mówi Anna Oleksińska, kierownik biura powiatowego ARiMR w Krośnie.

Tłumaczy, że wnioski można składać raz w roku a pieniądze mogą być przeznaczone na funkcjonowanie koła oraz na działalność statutową i dla lokalnej społeczności. - Między innymi zakup wyposażenia, produktów, strojów, wycieczki, kursy, szkolenia - wylicza Anna Oleksińska.

Związek Samorządów Polskich zrzesza około 200 samorządów. Organizacji spotkań na Podkarpaciu, w ramach projektu "Promocja idei samorządności w Polsce" podjęła się Dorota Chilik, wójt Miejsca Piastowego. Projekt otrzymał dofinansowanie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na działania w całej Polsce.

Spotkanie w Korczynie było już drugim na Podkarpaciu, poświęconym promocji samorządności. Poprzednie odbyło się w Rzeszowie, w G2A Arenie.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ