Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Krośnie powstało miejsce, które urzeka. Park sensoryczny przy ul. Chopina został otwarty

Liczący ok. 0,7 hektara teren zmienił się nie do poznania. Wcześniej działka przylegająca do ogródków działkowych przy ul. Chopina była zarośnięta samosiewkami drzew i krzewów. Teraz będzie spełniać różne funkcje – wypoczynkową, rekreacyjną oraz rehabilitacyjną.
W Krośnie powstało miejsce, które urzeka. Park sensoryczny przy ul. Chopina został otwarty

Autor: Fot. Tomasz Jefimow

Projekt zagospodarowania terenu przy ogródkach działkowych pojawił się w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2019 roku. Nie uzyskał jednak poparcia wśród mieszkańców.

Władze miasta postanowiły wykorzystać pomysł. Zagospodarowanie skweru stało się częścią dużego projektu „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO”, na które miasto otrzymało dofinansowanie z funduszy norweskich.

Dziś (11 sierpnia) park sensoryczny ostał oficjalnie udostępniony mieszkańcom.

Zgodnie z projektem zagospodarowania teren spełnia różne funkcje – wypoczynkową, rekreacyjną oraz rehabilitacyjną.

Funkcja rehabilitacyjna to przede wszystkim hortiterapia. - Część parku stworzona została w formie ogrodu sensorycznego dla osób niepełnosprawnych - tłumaczy Tomasz Soliński, wiceprezydent Krosna. Dodaje, że terapia ta stosowana jest jako uzupełnienie innych form leczenia różnego typu schorzeń i zaburzeń. - Jej istotą jest oddziaływanie na kondycję psychiczną, fizyczną i intelektualną pacjenta za pomocą roślin, a mówiąc bardziej precyzyjnie – ogrodu i prac ogrodniczych - mówi.

Adam Charzewski, zastępca przewodniczącego zarządu dzielnicy Krościenko Niżne dodaje, że park ma przyciągać, edukować, wyciszyć, uspokoić, zachwycić barwami i dźwiękami oraz poruszyć wszystkie zmysły.

Inwestycja polegała na wykonaniu robót budowlanych związanych z zagospodarowaniem terenu sąsiadującego z ogrodem działkowym im. F. Chopina w Krośnie.

- Wykonano nasadzenia drzew od strony ul. Chopina, wytyczone zostały ścieżki spacerowe i rowerowo-spacerowe, siedziska oraz nasadzenia roślin - wylicza Tomasz Soliński.

Na całym terenie wysadzonych zostało 2,5 tysiąca krzewów i kwiatów. Wśród nich takie, które działają na węch – szałwia, mięta, poziomka. Są też rośliny posadzone w cieku wodnym. - Całość stanowi niepowtarzalny mikroklimat, by można tu było miło spędzić czas - podkreśla wiceprezydent.

Dodaje, że w planach są kolejne nasadzenia, by oddzielić park od drogi roślinnością. - Chcemy też dodatkowo ukształtować skarpę i być może zrobimy dodatkowe zejście - mówi Tomasz Soliński.

W parku sensorycznym mieszkańcy mogą skorzystać z altany grillowej, stanowiska grillowego, siedzisk kamiennych i ławeczek ogrodowych. - Całości dopełniają pomosty drewniane, trejaże oraz podwyższone rabaty z roślinami - mówi wiceprezydent.

Po zmroku teren ma być oświetlony. Na razie zamontowane są dwa naświetlacze. Wkrótce na latarniach przy chodniku mają być zamontowane dodatkowe wysięgniki z lampami skierowanymi na park.

Budowa parku sensorycznego kosztowała blisko 1,6 mln zł. Dofinansowanie to ponad 950 tys. zł.

Władze miasta już myślą o kolejnych inwestycjach w tym miejscu. Wiceprezydent Soliński tłumaczy, że chodzi przede wszystkim o przyległej, zakrzaczonej działce. - Będziemy starali się o pieniądze, dzięki którym ją zmienimy, ale już nie tak bogato jak w przypadku parku sensorycznego - mówi.

Tłumaczy, że koncepcja zagospodarowania już jest. - Miałby to być zbiornik wodny otoczony alejkami - mówi.

Radny Witold Skiba dodaje, że jest plan utworzenia ścieżki pieszo-rowerowej z parku sensorycznego do "Dębiny". Tłumaczy, że już teraz jest możliwość dojścia do ul. Wiklinowej. - Przy ogrodzeniu ogródków działkowym - mówi.

Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ