AC – na jaką pomoc można liczyć?
Nawet najlepszy kierowca nie jest w stanie uchronić się przed wszystkimi nieprzyjemnymi sytuacjami, jak np. kolizja, awaria elektryki czy przebita opona. Obowiązkowe ubezpieczenie OC, które musi posiadać każde zarejestrowane auto, nie obejmuje pomocy w naprawie szkód, jakie powstały w Twoim samochodzie, jedynie gwarantuje pokrycie kosztów naprawy auta, jakie ucierpiało w wyniku ruchu Twojego pojazdu. Taka polisa musi być aktualna, zarówno gdy często korzystasz z pojazdu, jak i gdy większość czasu spędza w garażu lub dopiero jesteś w trakcie jego rejestracji (https://najtaniejuagenta.pl/rejestracja-samochodu-z-zagranicy/). Za jej brak grozi wysoki mandat. Jeśli chcesz otrzymać wsparcie także, gdy to Ty jesteś poszkodowanym, musisz wykupić dodatkowe rozszerzenie, czyli AC oraz Assistance, dzięki czemu nie będziesz musiał się obawiać, że w razie potrzeby, zostaniesz bez pomocy. Polisa AC, czyli tzw. Autocasco, daje możliwość skorzystania ze wsparcia, gdy:
- Auto zostanie skradzione;
- W samochodzie zostanie wybita szyba;
- Zostanie uszkodzona karoseria w Twoim pojeździe;
- Auto zostanie zalane lub spalone.
Ubezpieczenie AC może być przydatne także w o wiele większej ilości wypadków, jednak to, w jakich sytuacjach otrzymasz pomoc, zawsze zależy od wybranej przez Ciebie oferty. Towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku AC, mają dowolność zarówno jeśli chodzi o cenę polisy, jak i zakres ochrony. Przydatnym rozszerzeniem ubezpieczenia może się także okazać Assistance, dzięki któremu będziesz mógł liczyć na holowanie pojazdu, naprawę szkody na miejscu, a nawet na samochód zastępczy, który umożliwi Ci swobodne przemieszczanie, podczas gdy Twoje auto będzie naprawiane, a często może trwać to nawet kilka tygodni.
AC – jak wygląda naprawa?
Polisa AC daje możliwość zaoszczędzenia ogromnych kwot, jakie musiałbyś zapłacić za naprawę uszkodzeń w swoim aucie. Wybierając odpowiednią polisę ubezpieczeniową, musisz mieć jednak na uwadze pewne kwestie. Pierwszą z nich, będzie tzw. udział własny, czyli procentowy lub kwotowy udział właściciela pojazdu w likwidacji szkody. Czasami ubezpieczyciel poniesie tylko część kosztów, za resztę będziesz musiał zapłacić sam. Są jednak także takie oferty, gdzie to ubezpieczyciel będzie zobowiązany pokryć wszelkie koszty związane z naprawą pojazdu. Kolejną bardzo ważną kwestią, będzie sposób, w jaki będzie następować likwidacja szkody. Jeśli wybierzesz wariant serwisowy, auto będzie naprawione w autoryzowanym serwisie, gdzie zostaną użyte tylko oryginalne części zamienne. Natomiast jeśli zdecydujesz się na wariant kosztorysowy, koszty naprawy będą wyliczane na podstawie średnich cen obowiązujących w warsztatach samochodowych. Ten wariant może być znacząco tańszy niż opcja serwisowa. Nie zapominaj także o kwestii amortyzacji części i sumie ubezpieczenia, czyli maksymalnej kwocie, na jaką będzie ubezpieczony Twój samochód. Czym jest amortyzacja części? Jest to pomniejszenie wartości części, które są przeznaczone do wymiany. Jeśli auto ma np. powyżej dwóch lat, wycena takich części może być niższa np. o 20%. Jeśli do naprawy będą użyte nowe części, w pełnej cenie, będziesz musiał część kosztów naprawy, pokryć z własnej kieszeni.
Polisa AC – kiedy nie będzie możliwe uzyskanie pomocy?
Nawet jeśli wykupisz polisę AC, nie ma pewności, że otrzymasz wsparcie. Są takie sytuacje, tzw. wyłączenia, w których nie będzie możliwe otrzymanie odszkodowania. Najczęściej będą to:
- Kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;
- Umyślne spowodowanie szkody lub rażące niedbalstwo;
- Prowadzenie auta przez osobę nieposiadającą prawa jazdy;
- Nieposiadanie ważnego badania technicznego.
Wiele osób może mieć wątpliwości, jakie sytuacje będą uważane za umyślne spowodowanie szkody czy niedbalstwo. Do takich zdarzeń zazwyczaj zaliczane są np.:
- Pozostawienie kluczyków w stacyjce np., podczas gdy zamierzasz oddalić się tylko na chwilę, by np. zapłacić za paliwo;
- Pozostawienie dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu;
- Brak zadeklarowanej liczby kluczyków;
- Niewłączenie wszystkich zdeklarowanych ubezpieczeń, np. immobilizera;
- Nieposiadanie sprawnego alarmu, gdy zadeklarowało się jego posiadanie.
Warto wiedzieć, że są kraje, np. Rosja, Ukraina, Białoruś czy Mołdawia, których polisa nie obejmuje. Jeśli się chce być chronionym także w tych państwach, należy dokupić dodatkowe ubezpieczenie. Więcej na temat braku ochrony w ramach polisy AC, możesz przeczytać m.in. na stronie internetowej Najtaniejuagenta.pl (https://najtaniejuagenta.pl/ac-nie-zawsze-chroni-przed-kradzieza-auta/).
Artykuł sponsorowany