Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Inwestowanie w surowce i towary na giełdzie

Na czym polega inwestowanie w surowce i towary? Dlaczego wielu handlowców decyduje się na ich zakup? Sprawdźmy!
Inwestowanie w surowce i towary na giełdzie

Rosnące ceny ropy i gazu zdominowały nagłówki gazet. Ceny niektórych towarów osiągnęły w ubiegłym roku rekordowe wartości. To z kolei przyciągnęło inwestorów do sektora towarowego.

Inwestowanie w towary może pomóc zdywersyfikować portfel inwestycyjny. Towary mogą przynosić lepsze zwroty niż inwestycje oparte na akcjach.

Na czym polega inwestowanie w surowce i towary? Dlaczego wielu handlowców decyduje się na ich zakup?

Sprawdźmy!

Czym są towary?

Towary to zasoby naturalne lub produkty rolne, które są uprawiane, wydobywane lub przetwarzane.

Istnieją dwa główne rodzaje towarów:

  • “Miękkie” towary, które są uprawiane lub hodowane, czyli zwierzęta gospodarskie i mięso oraz towary rolne, takie jak kawa, pszenica, soja, bawełna i kukurydza;
  • Towary "twarde", które są wydobywane: produkty energetyczne, takie jak ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel i benzyna oraz metale szlachetne i przemysłowe, w tym złoto, srebro, pallad, miedź, lit i aluminium.

Towary o tej samej jakości lub klasie są często określane jako "zamienne". To oznacza, że można je stosować zamiennie, niezależnie od tego, gdzie zostały wyhodowane, wyprodukowane lub wydobyte.

Czym jest handel towarami?

Towary są kupowane i sprzedawane na giełdach, w taki sam sposób jak akcje i udziały. Największe giełdy to London Metal Exchange (LME), Chicago Mercantile Exchange (CME), New York Mercantile Exchange (NYMEX) i Intercontinental Exchange (ICE) w Europie.

Chociaż można handlować fizycznymi towarami, o wiele bardziej powszechny jest handel kontraktami futures. Kontrakt futures pozwala producentom i kupującym uzgodnić cenę i warunki dostawy towaru w przyszłym terminie.

Jeśli więc firma lotnicza uważa, że ceny paliwa wzrosną, może ograniczyć to ryzyko poprzez zakup kontraktu futures na ropę naftową. Proces ten znany jest jako "hedging". Dzięki temu zarówno kupujący, jak i sprzedający mogą "zablokować" swoją cenę.

Podobnie jak w przypadku akcji (sprawdź btu notowania - firmy zajmującej się wydobyciem węgla), cena kontraktów futures zmienia się w zależności od podaży i popytu. Profesjonalni handlowcy towarami obstawiają przyszłą cenę towaru. Jeśli spodziewają się wzrostu ceny towaru, kupują kontrakty futures z zamiarem sprzedania ich później po wyższej cenie.

Dlaczego warto inwestować w towary?

Istnieją dwa podstawowe powody inwestowania w towary, szczególnie w czasach niestabilności gospodarczej i wysokiej inflacji.

Zabezpieczenie przed inflacją

Inflacja zmniejsza "realną" wartość waluty w czasie.

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła ostatnio 40-letni szczyt na poziomie 10,1%, co wpływa na zyski z niektórych klas aktywów. Na przykład, jeśli firmy mają trudności z przeniesieniem wyższych kosztów na konsumentów, ceny akcji prawdopodobnie spadną.

Zwroty z towarów były historycznie pozytywnie skorelowane z wysoką inflacją. Innymi słowy, zwroty rosną, gdy inflacja jest wysoka.

Dywersyfikacja portfela

Wraz z gotówką, akcjami, obligacjami i nieruchomościami, towary są kolejną formą aktywów, która może pomóc inwestorom w dywersyfikacji ich portfela. Dywersyfikacja oferuje formę ochrony i może pomóc złagodzić ogólną zmienność portfela.

Towary zazwyczaj dobrze radzą sobie w czasach wysokiej inflacji, w przeciwieństwie do akcji i obligacji o stałym oprocentowaniu. Jednak na ich ceny wpływają również takie czynniki jak pogoda, zagrożenia naturalne i wydarzenia geopolityczne.

Ceny Arabiki podwoiły się w ciągu ostatniego roku w wyniku suchej pogody w Brazylii oraz wzrostu kosztów transportu i pracy. Cena gazu ziemnego wzrosła o ponad 30% po inwazji Rosji na Ukrainę.

Jak można inwestować w towary?

Istnieje kilka sposobów inwestowania w towary. Jedną z opcji zakupu towaru w jego fizycznej formie jest rozważenie inwestycji w złoto lub inne metale szlachetne, chociaż wiąże się to z wyzwaniami w zakresie przechowywania i handlu.

Możliwe jest również handlowanie kontraktami terminowymi na towary lub cenami spot (poprzez spread-betting lub kontrakty na różnice), jednak są one przeznaczone dla profesjonalnych inwestorów ze względu na ryzyko znacznych strat.

Jakie są perspektywy dla towarów?

 

 

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała duże zakłócenia na rynkach towarowych, ponieważ oba kraje są głównymi eksporterami energii i produktów rolnych. Pogłębiło to istniejące problemy związane z odbudową popytu po pandemii w połączeniu z powiązanymi ograniczeniami podaży.

Bank Światowy donosi, że "ceny towarów były niezwykle zmienne". Towary takie jak węgiel, nikiel i pszenica osiągnęły rekordowe poziomy zmienności w pierwszym kwartale 2022 roku.

Przewiduje się, że wojna na Ukrainie będzie miała również długoterminowe konsekwencje dla rynków towarowych. Ceny ropy, metali przemysłowych i produktów rolnych zaczną spadać w 2023 r.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ