Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Taksówkarzy w Polsce coraz mniej... A w Krośnie?

Nie da się ukryć, że w Polsce rośnie świadomość takich marek jak Uber czy Bolt. Coraz więcej z nas, szczególnie w większych miastach, korzysta z aplikacji do zamawiania transportu. Jest to jedną z przyczyn osłabiania się rynku taksówkarskiego w naszym kraju. W ciągu 2022 roku 1,5 tysiąca taksówkarzy wybrało inny zawód.
Taksówkarzy w Polsce coraz mniej... A w Krośnie?

Autor: krosno112.pl

 Taksówkarze albo rezygnują z zawodu, ale także migrują do wspomnianych platform.

„Eksperci twierdzą, że taksówkarze zawieszają lub likwidują działalność, głównie tę jednoosobową, a także rozwiązują małe lokalne zrzeszenia i masowo przechodzą do platform łączących kierowców z pasażerami, gdzie pracują już na umowach cywilnoprawnych. Analizy wywiadowni Dun & Bradstreet (DNB) wskazują, że w ciągu 4 lat zawiesiło działalność ponad 11 tys. firm z tej branży” – czytamy w "Rzeczpospolitej". 

Dlaczego taksówkarze odchodzą na dobre?

Jednym z powodów jest pandemia - przecież przez co najmniej rok transport taksówkarski był mocno ograniczony. Również rozpoczęcie pracy jako taksówkarz wiąże się z niemałym kosztem. Już samo opłacenie ZUS-u to ponad 1,7 tys. złotych.

Bolt, Uber, FreeNow w natarciu

W większych miastach zagrożeniem dla tradycyjnych taksówek są platformy takie jak Uber, Bolt czy FreeNow.

 – Nie bez wpływu na trudną sytuację na rynku taksówek jest działalność tanich globalnych firm taksówkowych, które ceną wygrywają walkę o klienta. W dobie rosnącej inflacji działalność tego rodzaju firm pada na podatny grunt – komentuje Tomasz Starzyk z DNB Poland.

Nie da się ukryć, że rezerwacja przejazdu z poziomu aplikacji, bez oczekiwania na infolinii, to wygodny sposób na ułatwienie transportu.

A jak rynek taksówkarski wygląda w Krośnie?

Wygląda na to, że w naszym mieście cała sytuacja prezentuje się niemal niezmiennie od kilku lat. Skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta Krosna i dane pozytywnie nas zaskoczyły:

Zestawienie dot. wydanych licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką (stan na koniec roku):
  • 2016 r. - 91 licencji
  • 2017 r. - 93 licencje
  • 2018 r. - 85 licencji
  • 2019 r. - 93 licencje
  • 2020 r. - 95 licencji
  • 2021 r. - 92 licencje
  • 2022 r. - 86 licencji
  • stan na 27.02.2023 r. - 85 licencji
- Nie odnotowano znacząco udzielania licencji na samochód osobowy, zostało wydanych tylko 2 licencje (1 szt. w 2018 r. jeden pojazd, 1 szt. w 2022 r. jeden pojazd) jak również licencji na samochód od 7 do 9 miejsc (1 szt. 2016 r. zgłoszono 2 pojazdy, 1 szt. w 2019 r.) - informuje Urząd Miasta Krosna. 
Gwoli wyjaśnienia - licencje taksówkarskie to standardowe licencje na tradycyjne taksówki. Liczby w prawej kolumnie - obok daty - to liczby oznaczające ilość czynnych licencji. Można zatem wysnuć wniosek, że liczba taksówkarzy w Krośnie jedynie nieznacznie spadła. Licencje na samochód osobowy to z kolei licencje potrzebne do wykonywania przewozów za pośrednictwem wymienionych wcześniej platform.
Red. Mikołaj Marcinowski
Źródło: News4Media

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ