Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 12 maja 2025 03:54
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

II Festiwal Sportu dla Dzieci i Młodzieży z Zespołem Downa w Krośnie

Dzisiejsze (21 marca) wydarzenie w hali MOSiR przy ul. Legionów zorganizował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Krośnie. Termin wybrano nieprzypadkowo – pierwszy dzień wiosny, który jest równocześnie Międzynarodowym Dniem Zespołu Downa.
II Festiwal Sportu dla Dzieci i Młodzieży z Zespołem Downa w Krośnie

Autor: Fot. Tomasz Jefimow

Festiwal pod hasłem "Poznaj nasz Zespół" został zorganizowany – jak tłumaczy Ewa Cecuła, wicedyrektor SOSW w Krośnie – jako święto szkolne. - Osoby z zespołem to ludzie o wielkich sercach i niezłomnych charakterach. Do naszej szkoły uczęszcza ich sporo - mówi.

Dodaje, że Festiwal jest formą pokazania społeczeństwu, że osoby z zespołem Downa mają możliwości, pasje, chcą żyć w społeczeństwie i chcą się integrować.

W programie II Festiwalu Sportu dla Dzieci i Młodzieży z Zespołem Downa znajdowały się konkurencje sportowe, wspólne zdjęcie w kolorowych skarpetkach oraz zabawy taneczne.

Tegoroczne przesłanie Światowego Dnia Zespołu Downa brzmi "Z nami, nie dla nas". Podkreśla ono kluczowe podejście do niepełnosprawności oparte na prawach człowieka.

Sabina Grygolec, której syn urodził się z zespołem Downa, podkreśla, że osoby z trisomią 21 nie są bezradne i nie powinny być traktowane z litością. - Takie osoby bardzo dobrze funkcjonują w społeczeństwie, najlepszym przykładem jest James Martin, aktor z zespołem Downa, który wystąpił w nagrodzonym Oscarem filmie "Irlandzkie pożegnanie" - mówi.

Rodzice dzieci z zespołem Downa podkreślają, że inkluzja, czyli prawdziwe włączanie osób z niepełnosprawnościami do życia w społeczeństwie, jest kluczowa.

- Niepełnosprawność w naszym społeczeństwie nie jest nam bliska. Jest nadal trochę demonizowana i pokazywana jako to, że osoby z jakimś deficytem są w czymś gorsze - mówi Sabina Grygolec.

Światowy Dzień Zespołu Downa to okazja, żeby zwrócić uwagę na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby. Integracja z niepełnosprawnymi osobami powinna być naturalna i normalna, a nie sztuczna i wymuszona. Każdy z nas może pomóc w włączaniu osób z niepełnosprawnościami do społeczeństwa, np. przez zachowanie otwartości i zrozumienia.

Podczas Festiwalu obowiązywał wyjątkowy dress code – 21 marca na znak akceptacji i zrozumienia zakłada się różnokolorowe skarpety, obowiązkowo nie do pary.

Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ