Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krośnieńska biblioteka wspiera projekty kulturalne. Jakie pomysły mają krośnianie?

Krośnieńska Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs na lokalne inicjatywy kulturalne. Organizacje i grupy nieformalne złożyły dziewięć wniosków. Siedem z nich otrzymało dofinansowanie. Rozdzielona pula to 28 tysięcy złotych.
Krośnieńska biblioteka wspiera projekty kulturalne. Jakie pomysły mają krośnianie?

Autor: Fot. Tomasz Jefimow

Konkurs realizowany jest w ramach projektu "Biblioteka – miejsce spotkań twórczych!" w programie BLISKO, dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zgodnie z regulaminem inicjatywy powinny być związane z kulturą i edukacją (w tym z promocją czytelnictwa), wynikać z konkretnych potrzeb mieszkańców Krosna i mieć charakter niekomercyjny.

- Mogą być realizowane w postaci warsztatów, zajęć, spotkań, wystaw, koncertów, imprez plenerowych - wylicza Monika Machowicz z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Na konkurs wpłynęło dziewięć wniosków. Oceniła je komisja w składzie: Elżbieta Staroń (dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej), Joanna Sowa (naczelnik Wydziału Promocji i Turystyki UM Krosna), Małgorzata Błaż (inspektor w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu UM Krosna), Ewelina Jurasz (dyrektor Biura Wystaw Artystycznych) oraz Hubert Kotarski (socjolog, wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim).

- Wartość wszystkich zgłoszonych inicjatyw wyniosła 67 tysięcy 205 złotych, natomiast budżet projektu przeznaczony na ten konkurs to 28 tysięcy złotych - podkreśla Monika Machowicz.

Dodaje, że wszystkie wnioski otrzymały dofinansowanie warunkowo i w niższej kwocie od wnioskowanej. - To znaczy, że wymagają aktualizacji i konsultacji w celu ustalenia w jakim zakresie i na jakich warunkach inicjatywa będzie realizowana - tłumaczy Monika Machowicz.

Inicjatywy, które otrzymały dofinansowanie:

  • Wędrówki literackie: Tego nie robi się kotu… (Krośnieńska Fundacja Rozwoju) – 5 tys. zł
    Założeniem jest przypomnienie mieszkańcom Krosna życia i twórczości noblistki Wisławy Szymborskiej poprzez różne działania twórcze. W ramach zadania zaplanowano m.in.: czytanie wierszy poetki z aktywnym udziałem publiczności, warsztaty plastyczno-poetyckie, spektakl dla dzieci i młodzieży, konkurs układania limeryków, wystawę prac "ilustrowanie Szymborskiej".
  • PoznajMY się w Krośnie! (ObudźMY Miasto!) – 2 tys. zł
    W ramach zadania młodzi ludzie zamierzają zrealizować cykl warsztatów rozwojowych z zakresu umiejętności interpersonalnych, organizacyjnych, zarządzania projektami, komunikacji i pracy w zespole. Warsztaty odbywać się będą w krośnieńskich instytucjach kultury, w tym w bibliotece. Co w założeniu wnioskodawców będzie też okazją do poznania przez młodzież zasobów tych instytucji.
  • Almanach Poetycki – Krośnieńscy Poeci o Krośnie (Grupa Poetycka "Krosno”) – 5 tys. zł
    Celem inicjatywy jest promocja i ukazanie dorobku poetów związanych z Krosnem i regionem poprzez umożliwienie im prezentacji ich twórczości podczas wieczorów autorskich. Spotkaniom towarzyszył będzie almanach z wierszami uczestniczących w zadaniu poetów.
  • CZYTAJ. Na zdrowie! (Zdrowo Zaczytani) – 5,5 tys. zł
    Projekt opiera się na czterech blokach: "Po zdrowie - do apteki", "Po zdrowie – do pasieki", "Po zdrowie – na sportowe trasy", "Po zdrowie – na kwietne tarasy". W każdym z nich znajdą się spotkania z autorami książek popularnonaukowych tematycznie związanych z danym blokiem, a także warsztaty recenzenckie.
  • Książeczkowa przygoda z Fundacją Wielkie Serce (Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci) – 3 tys. zł
    Projekt obejmuje cykl wydarzeń integrujących dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy. Uczestnicy zadania wezmą udział w warsztatach teatralnych i filmowych, spotkaniu z pisarzem, a także sami spróbują napisać bajkę związaną z Krosnem i przygotują przedstawienie kukiełkowe, które zaprezentują w bibliotece.
  • Spektrum Mocy – działania edukacyjne dla dzieci oraz opiekunów (Siła Rodziców) – 5 tys. zł
    Autorzy projektu zamierzają zorganizować warsztaty rozwojowe dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu, warsztaty edukacyjne dla opiekunów, spotkania ze specjalistami, w tym z autorkami książek poruszających tematykę funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu. Projekt będzie okazją do powołania grupy wsparcia dla rodziców i opiekunów, a w bibliotece powstanie przestrzeń wsparcia i integracji.
  • Zawód: POETA (Inicjatywa Poetycka) – 2,5 tys. zł
    Inicjatywa ma na celu stworzenie przestrzeni dla rozwoju młodych poetek i poetów. Realizacja zadania obejmie spotkania z młodymi poetami adresowane do młodzieży, warsztaty pisania wierszy oraz lekcje czytania poezji współczesnej w krośnieńskich liceach.

Autor: tom

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ