W czwartek (10 lutego) wieczorem ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR w komunikacie lawinowym przekazali, że nastąpił spadek zagrożenia – do drugiego stopnia.
- Umiarkowane zagrożenie lawinowe występuje w miejscach odłożenia przez wiejący w ubiegłym tygodniu wiatr depozytów śniegu na stromych stokach. W związku ze zmiennymi kierunkami wiatru zagrożenia możemy spodziewać się na wszystkich wystawach. Niebezpieczeństwo dotyczy stromych stoków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu - czytamy.
Goprowcy zaznaczają, że należy zwrócić uwagę na lokalne duże nawisy. Przekazują, że w paśmie połonin średnia pokrywa śniegu wynosi 100 centymetrów, a w miejscach nawianych – 300 cm.
- Powyżej górnej granicy lasu w wielu miejscach przebieg szlaku jest niewidoczny, a w miejscach wywianych panuje oblodzenie. Poruszanie się bez rakiet śnieżnych lub nart skiturowych wiąże się z torowaniem w bardzo głębokim śniegu - podkreślają ratownicy GB GOPR.
Pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego ostrzegają, że na drzewach występuje okiść, która może powodować obłamywanie gałęzi. - Prosimy o zwracanie uwagi na wygląd otoczenia i omijanie miejsc niebezpiecznych - zaznaczają.
Dodają, że najbliższy weekend zapowiada się wietrzny. - Wiatr może osiągać prędkość do 50 kilometrów na godzinę - informują.
Autor: tom