Strategia rozwoju to bardzo ważny dokument służący zarządzaniu miastem. Władze Krosna podkreślają, że jest on opracowywany w formule partycypacyjnej. Koncepcja celów strategicznych oraz kierunków działań powstała w wyniku prac diagnostycznych oraz spotkań z mieszkańcami i partnerami społeczno- gospodarczymi.
Podzielono je na trzy wymiary – gospodarczy, społeczny i przestrzenny.
- Nabór projektów kluczowych zaplanowanych do realizacji w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Miasta Krosna na lata 2023-230 stanowi kolejny etap jej tworzenia - tłumaczy Joanna Niepokój z UM Krosna.
Dodaje, że celem naboru jest wyłonienie projektów kluczowych dla rozwoju miasta, które zostaną wpisane do Strategii oraz włączenie mieszkańców oraz partnerów społecznych i gospodarczych w proces jej tworzenia.
Propozycje projektów należy złożyć do 21 lutego. - Powinny wpisywać się w co najmniej jeden kierunek działania, można także zgłosić propozycję dodatkowych kierunków działań - informuje Joanna Niepokój.
Projekty można złożyć w Urzędzie Miasta:
- przesyłając skan wypełnionego formularza na adres e-mail: [email protected],
- składając formularz w wersji papierowej w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta Krosna, ul. Lwowska 28A,
- wypełniając w wersji elektronicznej i przesyłając go poprzez Platformę Konsultacji Społecznych: miastokrosno.wdialogu.pl.
- Szczególnie zachęcamy do tworzenia projektów innowacyjnych, które w znacznym stopniu wpłyną na osiąganie celów rozwojowych Krosna - mówi Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.
Pytania w kwestii naboru lub wskazówek dotyczących wypełniania formularzy, można kierować do Wydziału Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów:
- e-mail: [email protected], [email protected],
- telefony: 13 47 43 301, 13 47 43 305
Propozycje projektów mogą zgłaszać mieszkańcy oraz partnerzy społeczni i gospodarczy. - Czyli na przykład organizacje pozarządowe, jednostki naukowe, przedsiębiorcy, spółdzielnie mieszkaniowe, rady oraz zarządy dzielnic i osiedli, jak również grupy nieformalne - tłumaczy Joanna Niepokój.
Dodaje, że można zaproponować zadania do realizacji przez samorząd Krosna i jego jednostki, a także przedsięwzięcia, których realizatorem będzie organizacja zgłaszająca dany projekt.
Propozycje projektów zostaną ocenione według kryteriów określonych w regulaminie naboru, przez komisję, którą powoła prezydent Krosna.
Preferowane będą projekty o kluczowym wpływie na rozwój miasta i innowacyjnym charakterze. Ocenie podlegają także kompleksowość, wielowymiarowość projektu, adekwatność zaproponowanych rozwiązań do zdefiniowanych problemów, a także spójność i przejrzystość koncepcji projektu oraz efektywność kosztowa budżetu.
Wybrane projekty zostaną wpisane do Strategii Rozwoju Miasta Krosna na lata 2023-2030, co oznacza, że ich realizacja będzie traktowana priorytetowo.
- Wybór projektu do Strategii nie jest równoznaczny z zapewnieniem dla niego finansowania, ale projekty te będą brane pod uwagę w pierwszej kolejności przy konstruowaniu budżetu miasta i wyborze zadań do realizacji na dany rok, czy też aplikowaniu o środki zewnętrzne - zaznaczają władze Krosna.
Osoby, które nie zgłaszają propozycji projektów, ale chciałyby wnieść uwagi do koncepcji celów i kierunków działań strategicznych, mogą je przesłać na adres e-mail: [email protected].
Autor: tom