Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bieszczadzkie służby ratunkowe podsumowały 2022 rok

Grupa Bieszczadzka GOPR, Bieszczadzkie WOPR, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe czuwają nad bezpieczeństwem zarówno turystów jak i mieszkańców. Przedstawiamy podsumowanie 2022 roku tych służb ratowniczych.
Bieszczadzkie służby ratunkowe podsumowały 2022 rok

Autor: Marcin Wronowski

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe podkreśla, że miniony rok zapamiętany będzie głównie z powodu wojny za naszą wschodnią granicą i przesunięcia akcentów z pandemii na problemy związane z migracją ludzi uciekających z terenów bombardowanych, palonych i ostrzeliwanych.

Ratownicy medyczni zanotowali w 2022 roku około 16 tysięcy wyjazdów ambulansów i wypłynięć wodnej karetki, która stacjonuje przy Bazie Centralnej BWOPR w Polańczyku.

Karetki Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego przejechały pond pół miliona kilometrów. Aż 520 interwencji ratowników medycznych dotyczyło wypadków komunikacyjnych. - To dwa razy więcej niż w 2021 roku - podkreśla dyrekcja BPR w Sanoku.

Dodaje, że blisko tysiąc pacjentów to osoby niepełnoletnie, a ilość wszystkich interwencji pod względem płci ułożyła się bardzo równo – kobiety: 7 980, mężczyźni: niewiele ponad 8 tys.

Ratownicy Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w ub. roku poza wyjazdami ratunkowymi odwiedzili wiele szkół i zakładów pracy, szkoląc społeczeństwo w zakresie pierwszej pomocy. Sami też uczestniczyli w wielu szkoleniach, manewrach i symulacjach.

W górach

Bieszczadzcy goprowcy w 2022 roku odnotowali 235 wypraw, akcji i interwencji. Podczas nich pomogli 243 osobom. Zaznaczają, że w 14 przypadkach współpracowali z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

- Niestety, mimo największych wysiłków nie udało nam się uratować 11 osób - przekazują ratownicy GB GOPR.

Czuwając nad bezpieczeństwem turystów goprowcy w 2022 roku przepracowali blisko 32 700 godzin społecznie.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Śmigłowiec "Ratownik 10" stacjonujący w Sanoku wykonał 471 misji lotniczych, w tym 241 interwencji dotyczyło wypadków, 191 nagłych zachorowań, 39 misji był to transport międzyszpitalny.

Na wodzie

Ratownicy Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które siedzibę ma w Krośnie, w 2022 roku wypełnili 25 kart wypadków. Jak informują, wykonali 36 akcji ratunkowych, 5 akcji technicznych i 2 akcje poszukiwawcze. Jedną osobę poszkodowaną przekazali załodze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, dwie – zespołowi karetki wodnej a sześć – zespołowi ratownictwa medycznego.

Akcje to jednak nie wszystko. Ratownicy BWOPR zabezpieczali cztery kąpieliska nad Jeziorem Solińskim oraz regaty w ramach Pucharu Soliny. Prowadzili też działalność profilaktyczną, m.in. w ramach akcji "Bezpieczne wakacje z PGE Energia Odnawialna". Woprowcy brali również udział w pokazach ratowniczych.

Ubiegły rok nad Jeziorem Solińskim obfitował też w szkolenia. Woprowcy przekazywali swoją wiedzę m.in. terytorialsom.

Ćwiczyli również współdziałanie z policją, strażą, funkcjonariuszami CBŚP, żołnierzami 82 Dywizji Powietrzno-Desantowej (USA) oraz 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Bieszczadzkie WOPR w 2022 roku przeprowadziło kilka kursów na ratownika wodnego. 48 osób pozytywnie go ukończyło i wstąpiło w szeregi BWOPR.

Autor: tom
Zdjęcia: LPR, GOPR Bieszczady, Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe, Tomasz Jefimow



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ