Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy domowe sposoby na silny ból głowy wystarczą?

Ból głowy może mieć wiele przyczyn i różną intensywność. Jeśli jest silny i nie ustępuje pomimo zażycia leków przeciwbólowych, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Intensywny i silny ból głowy może być objawem migreny, ale też znacznie poważniejszych schorzeń, które wymagają odpowiedniego leczenia.
Czy domowe sposoby na silny ból głowy wystarczą?

Co wywołuje silny ból głowy?

Silne bóle głowy często są spowodowane urazem, np. mocnym uderzeniem lub upadkiem. Objawy można łagodzić doraźnie, stosując leki przeciwbólowe bez recepty, ale nie należy rezygnować ze specjalistycznej konsultacji. W wyniku urazu może dojść do wstrząśnienia mózgu, a ten stan wymaga kontroli lekarza. Nagły i silny ból głowy może być spowodowany tętniakiem, ale też guzem, który zaczyna uciskać okoliczne tkanki. Zdarza się bowiem, że ból głowy może być objawem poważnej choroby, np. nadciśnienia czy nowotworu. Jeśli jest dotkliwy, nie ustępuje i powtarza się, konieczna jest specjalistyczna konsultacja i poszerzona diagnostyka.

Coraz częściej specjaliści mówią o intensywnych migrenach, które również charakteryzują się dolegliwościami o dużym nasileniu. Są spowodowane prowadzonym przez nas stylem życia, ale też nadmiernym stresem czy przemęczeniem. Warto też pamiętać, że ból jest subiektywnym odczuciem. Określamy jego intensywność na podstawie własnej odporności na ból. Warto pamiętać, że na intensywność doznań wpływają też bodźce dodatkowe, np. zbyt intensywne światło, czy wytężanie wzroku, a także nadmierny hałas.

Poza migrenami silny ból jest też charakterystyczny dla wszystkich przypadłości o charakterze napadowym. Lekarze niektóre rodzaje tego typu bólu głowy określają jako dziedziczne. Wiele z nich do dziś nie ma jednak jednoznacznie określonej przyczyny.

Co na ból głowy sprawdzi się najlepiej?

Wiele osób zastanawia się, co na silny ból głowy sprawdzi się najlepiej. Dolegliwości zwykle skutecznie niwelują leki przeciwbólowe, szczególnie te z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ, które dostępne są bez recepty. Leki, które zawierają np. ketorpofen sprawdzają się jednak przy łagodzeniu bólu lekkiego i umiarkowanego. Jeśli jednak ból jest bardzo dotkliwy lub ma charakter napadowy, konieczne mogą być silniejsze leki podawane w formie zastrzyku i wyłącznie z polecenia lekarza, np. sumatryptan. 

Zanim jednak sięgniemy po lek, warto obserwować swój organizm i reagować już przy pierwszych symptomach, które zwiastują atak bólowy. Warto udać się do zaciemnionego i przewietrzonego pomieszczenia ze szklanką chłodnej wody, którą powinniśmy popijać niewielkimi łykami. Ulgę przynoszą też chłodne okłady na skronie, delikatny masaż skroni czy uciskanie miejsca bólu. Coraz więcej osób docenia zalety aromaterapii i akupresury. Nie można też zapominać o aktywności fizycznej i zdrowym trybie życia. Jeśli dolegliwości mają lekkie natężenie, wskazany jest spacer na świeżym powietrzu, aby dotlenić organizm. 

Materiał zewnętrzny 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ