Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sprzedajesz auto w Krośnie? O tym musisz pamiętać

Obowiązki związane ze sprzedażą używanego samochodu są ograniczone do minimum. Mimo to zarówno kupujący, jak i sprzedający musi pamiętać o kilku formalnościach, by nie narazić się na kary i trudności urzędowe. Zobacz, co powinieneś zrobić, jeśli kupiłeś lub sprzedałeś samochód. Sprawdź, jakich kwestii zdecydowanie nie można zaniedbać.
Sprzedajesz auto w Krośnie? O tym musisz pamiętać

Autor: freepik.com

Sprzedaż używanego samochodu – jakie formalności?

Rynek pojazdów używanych działa w okolicach Krosna bardzo prężnie. Co więcej, operują na nim nie tylko profesjonaliści, tacy jak salony samochodowe czy komisy, ale przede wszystkim osoby prywatne. Formalności podczas sprzedaży auta z drugiej ręki są ograniczone do minimum, dlatego pozbycie się pojazdu jest zwykle dosyć proste i szybkie. Wystarczy zamieścić ofertę w jednym z portali lub ogłosić się w lokalnych krośnieńskich mediach.

Mimo braku skomplikowanych kwestii formalnych zarówno na kupującym, jak i na sprzedającym ciążą pewne obowiązki. Nie powinno się ich zaniedbywać, ponieważ można się narazić na problemy natury urzędowej, a w skrajnym przypadku nawet na wysokie kary finansowe. Zobacz, co zrobić po sprzedaży auta i sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić jako kupujący.

Sprzedałeś używane auto i co dalej?

Sprzedaż używanego samochodu musi się odbywać na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Nie wiesz, jak ją stworzyć? W Internecie znajdziesz wiele gotowych wzorów – wystarczy jedynie podać wymagane informacje, czyli przede wszystkim:

  • dane sprzedającego,
  • dane kupującego,
  • dane pojazdu (markę, model, rocznik, przebieg, VIN itp.)
  • cenę.

Taką umowę sporządza się w dwóch identycznych egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Podczas przekazywania samochodu nabywcy, powinieneś mu wręczyć także kluczyki, dowód rejestracyjny i polisę OC. On natomiast przekazuje Ci zapłatę (w gotówce lub przelewem – forma nie ma znaczenia).

Auto jest już w nowych rękach – co dalej? Musisz dopełnić jeszcze jednej ważnej formalności, czyli zgłosić jego sprzedaż ubezpieczycielowi. Masz na to 14 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Na tym Twoje obowiązki się kończą.

Wydział Komunikacji, Dróg i Transportu Starostwa Powiatowego w Krośnie przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997r Prawo o ruchu drogowym (t. jedn. Dz.U. z 2022r. poz.988) właściciele pojazdów mają 30 dni na dopełnienie obowiązku:

  • rejestracji pojazdu sprowadzonego z terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej (art.71 ust. 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym)
  • zawiadomienia o zbyciu lub nabyciu pojazdu zarejestrowanego w kraju (art.78
    2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym)

W przypadku pojazdów sprowadzonych z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej nie ma możliwości zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu, ww. pojazdy należy zarejestrować.

Z powodu istniejącej w Polsce epidemii COVID-19, a obecnie stanu zagrożenia epidemicznego termin na dokonanie rejestracji pojazdów sprowadzonych z państw członkowskich Unii Europejskiej oraz zgłoszenie nabycia lub zbycia pojazdów zarejestrowanych w kraju został wydłużony do 60 dni (art. 31ia pkt 1 i 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych).

Za niezarejestrowanie pojazdu (art. 140mb pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym) oraz niezawiadomienie o nabyciu lub zbyciu pojazdu zarejestrowanego na terenie kraju (art. 140mb pkt 2 ustawy) grożą kary pieniężne w wysokości od 200 zł do 1000 zł. Przepisy wprowadzające karę pieniężną za niedopełnienie ww. obowiązku weszły w życie
od 1 stycznia 2020 r. i są egzekwowane poprzez nakładanie administracyjnych kar pieniężnych.

Obowiązek zawiadomienia o nabyciu lub zbyciu pojazdu w ww. terminie dotyczy:

  • osób, które nabyły lub zbyły pojazd (lub część pojazdu) na podstawie powszechnych form przeniesienia praw własności (m.in. umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny),
  • osób, które nabyły pojazd/pojazdy poprzez dziedziczenie

UWAGA! Obowiązek zgłoszenia nabycia odziedziczonego pojazdu/pojazdów ciąży na wszystkich spadkobiercach, nawet jeżeli odziedziczyli tylko część pojazdu.

Zawiadomić można poprzez:

  • Osobiste stawiennictwo w urzędzie (osobiście lub poprzez upoważnioną osobę)
  • Zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu pojazdu za pośrednictwem profilu zaufanego
  • Wysłanie wypełnionego wniosku wraz z kserokopią dokumentu potwierdzającego przeniesienie praw własności (np. umowa, darowizna, faktura) za pośrednictwem operatora pocztowego.

Kupiłeś używany samochód? Czas na kwestie formalne

Osoba kupująca auto używane musi spełnić nieco więcej obowiązków niż sprzedawca. Po otrzymaniu samochodu wraz z kluczykami i wymaganymi dokumentami, przede wszystkim musi udać się do lokalnego wydziału komunikacji, by zarejestrować pojazd.

Dodatkowo jej obowiązkiem jest zapłacenie podatku PCC, czyli od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on równowartość 2,5% wartości auta podanej w umowie kupna-sprzedaży.

Jak wygląda kwestia polisy OC? Kupujący nie musi podejmować żadnych działań, ponieważ automatycznie przechodzi na niego ubezpieczenie poprzedniego właściciela. Może więc z niego korzystać i jest to zgodne z przepisami.

Czasami jednak ubezpieczyciel może przeprowadzić rekalkulację składki. Co zrobić, jeśli okaże się ona zbyt wysoka? Jest kilka sposobów na jej obniżenie. Jednym z nich jest ustanowienie współwłaściciela samochodu. Może to być na przykład rodzic lub inna starsza osoba z długim stażem za kierownicą.

Chcesz dowiedzieć się, jak to wygląda w praktyce? Wejdź na: https://rankomat.pl/samochod/znizki-od-wspolwlasciciela-auta.

 

Materiał partnera 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ