Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dołącz do Grupy Bieszczadzkiej GOPR!

Lubisz spacerować po górach, znasz topografię Bieszczad i Beskidu Niskiego oraz lubisz pomagać innym? Wstąp w szeregi Bieszczadzkiej Grupy GOPR. W styczniu odbędzie się egzamin dla kandydatów. Śpiesz się ze zgłoszeniem!
Dołącz do Grupy Bieszczadzkiej GOPR!

Autor: fot. GOPR Bieszczady

WYMAGANIA

  • Wiek: od 18 roku życia
  • Nienaganny stan zdrowia
  • Znajomość topografii Bieszczadów i Beskidu Niskiego (części wschodniej)
  • Preferowane zamieszkanie w województwie podkarpackim
  • Umiejętność jazdy na nartach

Wymagane dokumenty:

  • Podanie o przyjęcie do Grupy Bieszczadzkiej GOPR adresowane do Naczelnika Grupy
  • Formularz zgłoszeniowy kandydata (kwestionariusz-osobowy-z-zalacznikiem – pobierz )
  • Opinia dwóch członków rzeczywistych Grupy Bieszczadzkiej (w przypadku braku znajomych osób w GOPR istnieje możliwość warunkowego przystąpienia do egzaminu bez opinii)
  • Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do udziału w egzaminie
  • Zgoda na przetwarzanie danych osobowych (zawarta w kwestionariuszu)
  • 2 zdjęcia legitymacyjne
  • Kserokopie posiadanych innych uprawnień, legitymacji

WAŻNE! Niedostarczenie kompletu wyżej wymienionych dokumentów do 30 grudnia 2022 r. będzie skutkował niedopuszczeniem kandydata do egzaminu.

Na egzamin nie zapomnij zabrać długopisów, nart (najlepiej turowych), odzieży i sprzętu adekwatnego do panujących warunków pogodowych oraz butów do biegania. Uczestnicy egzaminu w własnym zakresie ponoszą koszt dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia.

Dokumenty należy przesłać lub dostarczyć na adres:

Grupa Bieszczadzka GOPR
ul. Mickiewicza 49
38-500 Sanok
z dopiskiem: Podanie o przyjęcie do Grupy Bieszczadzkiej GOPR

Szczegółowe informacje u Szefa Szkolenia Bieszczadzkiej Grupy GOPR:

Do pobrania:

Kwestionariusz osobowy z załącznikiem (kliknij tutaj).

EGZAMIN

Egzamin dla kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR odbędzie się od 7-8 stycznia 2023 r. Miejsce spotkania zostanie podane do dwóch tygodni przed podaną wyżej datą.

Egzamin praktyczny odbędzie się na Połoninie Wetlińskiej, oraz na stoku narciarskim, którego lokalizacja podana będzie w dniu egzaminu.

Termin oraz forma egzaminu może ulec zmianie.

Egzamin składa się z 3 części :

  • Topografia i terenoznawstwo – szczegółowa topografia rejonu działania Grupy (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego) w tym przebiegi szlaków, nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień, schroniska górskie, pasma, rezerwaty, potoki
  • Umiejętności narciarskie – Komisja złożona z instruktorów GOPR i instruktorów narciarskich, oceniać będzie w skali od 2 do 5 poprawność wykonania czterech ewolucji narciarskich: pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazda terenowa po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), jazda stylowa (dowolna)
  • Sprawność – określenie stopnia sprawności fizycznej będzie opierało się na podejściu na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską

STAŻ KANDYDACKI

Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu i spełnieniu powyższych wymagań adept uchwałą Zarządu zostaje przyjęty w poczet ratowników kandydatów GOPR i rozpoczyna staż kandydacki. Trwa on od 2 do 5 lat, podczas którego trzeba odbyć przynajmniej 240 godzin rocznie – pełniąc dyżury w stacjach ratunkowych i poznając specyfikę służby górskiej. Warunkiem do przystąpienia do dyżurów jest ukończenie przez kandydata Kursu KPP. W tym okresie kandydat zobowiązany jest do odbycia szeregu szkoleń, zadań i aktywności. W trakcie szkoleń kandydaci zdobywają wiele umiejętności m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych a także wspinaczki i technik linowych. Uczą się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców. Po ich zaliczeniu kandydat kierowany jest na kurs podstawowy I-go stopnia ratownictwa górskiego. Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia oraz na podstawie okresu stażu Zarząd Grupy Bieszczadzkiej GOPR podejmuje decyzję o włączeniu kandydata do grona ratowników. Uroczystość przyrzeczenia oraz mianowanie odbywa się w Dniu Ratownika

Źródło: GOPR Bieszczady



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ