Witold Kocaj, burmistrz Iwonicza-Zdroju podkreśla, że pamięć o historii oraz troska o miejsca pamięci narodowej jest bardzo ważna. - Dlatego przeprowadziliśmy gruntowny remont pomnika - mówi.
Historię sprzed lat przypomina Jacek Rygiel, wiceburmistrz Iwonicza-Zdroju.
- 24 lipca 1944 roku żołnierze niemiecko-ukraińskiego batalionu SS-Galizien zamordowali strzałem w tył głowy 72 więźniów przywiezionych z więzienia w Jaśle - opowiada.
Dodaje, że pomordowanych ekshumowano i identyfikowano w 1945 roku.
- Ofiarami byli w większości żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Aż 38 z nich pochodziło z Lubatowej, pozostali byli mieszkańcami Iwonicza, Krosna oraz Sanoka, 20 ofiar zbrodni nie udało się zidentyfikować - wylicza.
Osoby, które nie zostały rozpoznane, pochowano we wspólnej mogile na cmentarzu w Iwoniczu.
- Lubatowianie, po ekshumacji, spoczęli przy kościele w Lubatowej, obok którego znajduje się wyremontowany niedawno pomnik poświęcony pamięci poległych - dodaje Jacek Rygiel.
Do Lasu Grabińskiego z Iwonicza-Zdroju prowadzi szlak oznaczony kolorem biało-czerwonym.
Zaczyna swój bieg w okolicach Placu Oczki w Iwoniczu- Zdroju przy budynku CIT. Należy wejść schodami przed zakładem przyrodoleczniczym i kierować się w okolice sanatorium Wisła. Stąd od strony północno wschodniej budynku, jak wskazuje drogowskaz zawieszony na siatce ogrodzeniowej przy parkingu wchodzimy drogą gruntową stokiem g. Winiarska (529 m n.p.m.).
Po niespełna 300 metrach droga skręca w prawo na północ. Ścieżka jest oznakowana i po przejściu kolejnych pięciuset metrów dochodzimy do kierunkowskazu informującego nas o punkcie widokowym na g. Cyrenajka (460m n.p.m.).
Autor: tom
Zdjęcia: UG Iwonicz-Zdrój