Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy każdy przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną?

Kasy fiskalne są obowiązkowe dla przedsiębiorców, którzy sprzedają towary i usługi na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych. Dodatkowo zgodnie z założeniami Polskiego Ładu kasa fiskalna i terminal płatniczy muszą być połączone tak, aby oba urządzenia działały online. Kogo nie dotyczy obowiązek posiadania kas fiskalnych i terminali płatniczych?
Czy każdy przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną?

Kto nie musi mieć kasy fiskalnej?

Zgodnie z prawem przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary i usługi na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych mają obowiązek ewidencjonować obrót i kwoty podatku należnego za pomocą urządzenia fiskalnego. Wyjątkiem w tym przypadku są przedsiębiorcy, których obroty uzyskane w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 20 000 zł. Do kwoty tej nie są jednak zaliczane wartości prawne i niematerialne, środki trwałe i nieruchomości. Trzeba przy tym zaznaczyć, że od tej reguły także istnieją wyjątki.

Zgodnie z §4 Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, obowiązek posiadania kas fiskalnych niezależnie od uzyskiwanego obrotu mają m.in. przedsiębiorcy, którzy sprzedają gaz ziemny, części do silników, sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny, perfumy i wody toaletowe czy wyroby tytoniowe. Zwolnienie nie obejmuje ponadto przedsiębiorców oferujących m.in. usługi przewozu pasażerskiego, wulkanizacji, doradztwa podatkowego, fryzjerskie, kosmetyczne oraz związane z wyżywieniem.[1] Zgodnie z aktualnymi wymogami kasa fiskalna i terminal płatniczy wykorzystywany w firmie powinny ze sobą współpracować, a przedsiębiorca musi zapewnić połącznie i przesyłanie danych pomiędzy kasą fiskalną a Centralnym Repozytorium Kas zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących.

Obowiązkowy terminal płatniczy

Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Zgodnie z pierwotnymi założeniami obowiązek posiadania kas fiskalnych online miał zostać wprowadzony dla wszystkich przedsiębiorców od stycznia 2018 roku, ostatecznie jednak rząd zdecydował się wyznaczyć okres przejściowy w jego wdrażaniu. Oprócz tego zgodnie z aktualnymi wymogami przedsiębiorcy muszą umożliwić klientom zapłatę za usługi lub towary za pomocą instrumentów płatniczych w miejscu faktycznego wykonywania działalności, a więc również poza siedzibą firmy. W praktyce oznacza to, że jeśli prowadzisz swoją firmę w ruchu i zajmujesz się np. usługami transportowymi, musisz zapewnić klientom możliwość zapłacenia za nie przy wykorzystaniu płatności bezgotówkowych. Terminale płatnicze powinny więc znaleźć się nie tylko w stacjonarnych sklepach i punktach usługowych, ale również m.in. w taksówkach czy u kurierów. Przedsiębiorcy, którzy w ciągu ostatniego roku nie oferowali klientom płatności bezgotówkowych, mogą przystąpić do Programu Polska Bezgotówkowa i otrzymać darmowy terminal płatniczy na okres 5 miesięcy.

Kasa fiskalna z terminalem – jakie są korzyści dla przedsiębiorcy?

Kasa fiskalna z terminalem podłączona do sieci i przesyłająca dane do Centralnego Repozytorium Kas to rozwiązanie, które ma uszczelnić system podatkowy. Przekazywane z wykorzystywanych w przedsiębiorstwach urządzeń informacje są gromadzone i przechowywane do celów analitycznych i kontrolnych. Wdrażane rozwiązania oprócz tego mają zapewnić konsumentom lepszy dostęp do płatności bezgotówkowych. Połączenie kasy fiskalnej i terminala płatniczego ma również inne zalety. Przede wszystkim można w ten sposób wyeliminować pomyłki, którą zdarzają się podczas przepisywania kwoty transakcji pomiędzy urządzeniami. Jednokrotne wprowadzenie kwoty zakupu towarów lub usług sprawia, że obsługa klienta jest sprawniejsza i trwa krócej. Warto też pamiętać, że połączenie kasy rejestrującej z urządzeniem do przyjmowania płatności upraszcza proces raportowania, ponieważ dokonane za pomocą kart płatniczych transakcje są od razu ujęte w raportach kasowych.

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210002442/O/D20212442.pdf 

materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ