To już trzeci strajk w krośnieńskim WORD. Organizatorem protestu jest Organizacja Międzyzakładowa nr 60 NSZZ Solidarność 80 w WORD.
W strajku bierze udział 8 egzaminatorów. Wśród nich kilku przebywa na zwolnieniu lekarskim. W czasie strajku pracownicy pojawiają się w miejscu pracy, podpisują listę, jednak nie podejmują żadnych czynności. Tak będzie do momentu rozwiązania sprawy.
- Naszym celem jest zmiana częściowa, jeśli chodzi o załatwianie spraw związanych z egzaminowaniem oraz wydawaniem pieniędzy - tłumaczy Andrzej Wierzbicki, egzaminator w krośnieńskim WORD oraz przedstawiciel związku zawodowego.
Strajkujący za przykład podają budowę ODTJ (Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy) przy WORD w Krośnie. Wybudowano go w całości z pieniędzy WORD-u. Kwota wyniosła ok. 5 milionów złotych. Tymczasem inne placówki np. w Lublinie, skorzystały z projektów unijnych, dzięki którym otrzymały 30% środków. Strajkujący wskazują również, że ODTJ w Lublinie przynosi dochody, z kolei ośrodek w Krośnie praktycznie stoi nieużywany. Zakupiono również nowe motocykle, choć, jak uważają strajkujący, nie było to konieczne, ponieważ używane do tej pory pojazdy były jeszcze w dobrym stanie.
- Pojawiła się propozycja instalacji paneli słonecznych. Jako przedstawiciel związku zawodowego popierałem ten pomysł, jednak pod warunkiem, że część wydatków będzie sfinansowana z jakiegoś projektu. Pan dyrektor obiecał, że tak będzie i koniec końców okazało się, że nic nie znaleźli. Wyłożono 240 tysięcy złotych z pieniędzy WORD - komentuje przedstawiciel związku.
Egzaminatorzy walczą również o podwyżki. W ostatnim czasie w krośnieńskim WORD dodatki otrzymali pracownicy administracji. Zarobki egzaminatorów zależą od stopnia zaszeregowania. Grup płacowych jest dziewięć.
- W okresie od 2008 roku do dzisiejszego dnia nasze podwyżki wyniosły 500 złotych brutto, czyli jakieś 280/290 złotych na rękę - tłumaczy Andrzej Wierzbicki.
Strajkujący w poniedziałek odbyli również rozmowę z dyrekcją. Rozmowa dotyczyła możliwości spełnienia żądań pracowników. Dyrektor placówki twierdzi jednak, że na ten moment nie ma pieniędzy.
- Usłyszeliśmy, że istnieje możliwość podwyżki 500 złotych brutto dla wszystkich pracowników od 1 stycznia 2023. Jest to jednak uzależnione od tego, czy przejdzie projekt ustawy, która oddaje zarządzaniem WORD w ręce samorządów. Pan dyrektor powiedział, że jeśli tak się stanie, to wówczas jest szansa na podwyżkę, jednak niczego nie obiecuje.
Tymczasem w innych ośrodkach WORD w Polsce doszło do porozumień między pracownikami a dyrekcją. Przykładowo we Wrocławiu czy Opolu egzaminatorzy podpisali nowe warunki płacy. Dzięki nim otrzymają stosowne dodatki w zależności od stopnia zaszeregowania.
Autor: Marcin Polak
Zdjęcia: krosno112.pl