Miedzy innymi przyszłe inwestycje w Uzdrowisku Rymanów (którego właścicielem jest samorząd województwa podkarpackiego), były tematem dzisiejszego (10 października) spotkania przedstawicieli władz samorządu województwa, gminy oraz zarządu spółki. Rozmawiano też o przyszłości uzdrowiska oraz współpracy obydwu samorządów.
- Uzdrowisko jest dla nas najważniejsze, w oparciu o nie budujemy strategię rozwoju gminy i nie wyobrażamy sobie, aby tej współpracy między samorządami nie było - mówi Wojciech Farbaniec, burmistrz Rymanowa.
Dodaje, że gmina zrezygnowała z ubiegania się o przekazanie jej udziałów w spółce.
- Deklaracje dużych pieniędzy ze strony samorządu województwa oraz plan rozwoju spółki pokazują nam, że plany wobec Rymanowa są imponujące i to jest dla nas najważniejsze - podkreśla burmistrz Wojciech Farbaniec.
Wicemarszałek Piotr Pilch przypomina, że uzdrowiskowa spółka w ostatnich latach przeznaczyła znaczące kwoty na modernizację obiektów, z udziałem środków z RPO WP 2014-2020. Łączna wartość inwestycji infrastrukturalnych i zakupu wyposażenia w latach 2013-2021 wyniosła prawie 46 mln zł.
Marszałek Pilch nie ukrywa, że potrzeby inwestycyjne w uzdrowisku są duże. - Chodzi głównie o remonty obiektów Krystyna, Gozdawa i Leliwa, które od lat są nieużytkowane - mówi. Dodaje, że każdy z tych remontów zaplanowany jest na około 20 mln złotych.
- Zgodnie z zapowiedziami rządu, projekty zgłoszone w ramach Krajowego Programu Odbudowy będą realizowane - zapowiada.
Wacław Szary, członek rady nadzorczej obecnie p.o. prezesa zarządu spółki, zaznacza, że nie czekając na pieniądze z KPO przygotowywane są pierwsze inwestycje. - Remont drogi do Zimowita i termomodernizacja, wraz z budową instalacji fotowoltaicznej i kotłowni gazowej w Zakładzie Produkcji Wód - wylicza.
Tłumaczy, że inwestycje będą realizowane z pieniędzy spółki. - Z finansowaniem pomostowym, kredytem, ewentualnie innym wsparciem - dodaje.
Wacław Szary podkreśla, że w 2022 roku po raz pierwszy w historii spółka zamyka półrocze dodatnim wynikiem. Członkowie zarządu dodają, że mają plany na rozwój oraz pomysły na to, jaką działalność rozwijać, by dać szanse na rozwój.
Podczas spotkania burmistrz i przedstawiciele gminy Rymanów kilkakrotnie mówili o niewystarczającej współpracy ze strony samorządu województwa oraz swoich oczekiwaniach, co do rozwoju spółki. Członkowie zarządu województwa podkreślali natomiast wagę uzdrowiska dla regionu, wielości inwestycji, jakie zostały już zrealizowane za dziesiątki milionów złotych oraz woli rozwoju rymanowskiej spółki.
- Będziemy inwestować w Rymanów-Zdrój - przekonuje wicemarszałek Piotr Pilch. I zapowiada remont drogi dojazdowej do uzdrowiska.
Wicemarszałek podziękował też władzom gminy Rymanów za pozyskanie ponad 7 mln złotych na chodniki przy drogach wojewódzkich. - Gmina jest jednym z kilkunastu samorządów, które w ramach Polskiego Ładu pozyskała na ten cel pieniądze - przypomniał.
Autor: Tomasz Jefimow
Zdjęcia: Tomasz Jefimow