Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przedstawiciele Królestwa Arabii Saudyjskiej z wizytą w Bóbrce, Krośnie i Rzeszowie

Przedstawiciele Królestwa Arabii Saudyjskiej wizytowali Podkarpacie, aby spotkać się z parlamentarzystami, przedstawicielami przedsiębiorców oraz regionalnymi władzami. W spotkaniu uczestniczył także Ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej. Podczas dwudniowej wizyty goście odwiedzili Rzeszów, Krosno i Bóbrkę.
Przedstawiciele Królestwa Arabii Saudyjskiej z wizytą w Bóbrce, Krośnie i Rzeszowie

Autor: fot. Joanna Frydrych

Spotkanie z władzami wojewódzkimi

Spotkanie rozpoczęło się od wizyty w podrzeszowskiej Jasionce, w tamtejszym Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym.

Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl. Uczestniczyła w nim także wojewoda Ewa Leniart, Dariusz Urbanik – zastępca prezydenta Rzeszowa oraz grupa parlamentarzystów z Polsko-Saudyjskiej Grupy Parlamentarnej na czele z przewodniczącą Ewą Kołodziej oraz wiceprzewodniczącymi: Joanną Frydrych, Zbigniewem Chmielowcem oraz Markiem Rząsą. Kilkuosobowej delegacji z Saudyjsko-Polskiej Grupy Przyjaźni przy Radzie Konsultacyjnej przewodniczył Hazza Bakr Al-Qahtani — przewodniczący grupy. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele podkarpackich przedsiębiorców oraz czołowych klastrów. Wśród członków polskiej delegacji znalazł się także Mariusz Bednarz – Prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.



Witając gości marszałek Władysław Ortyl omówił wiodące dziedziny podkarpackiej gospodarki, czyli inteligentne specjalizacje, do których zalicza się: lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja, jakość życia oraz informacja i telekomunikacja.

– Jesteśmy województwem, które dynamiczne rozwija się w obszarze przemysłu, wprowadzamy wiele innowacji, mamy wiele startupów, ale również ważny jest dla nas obszar społeczny, któremu także poświęcamy wiele uwagi – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Przewodniczący saudyjskiej grupy Hazza Bakr Al-Qahtani powiedział, że cieszy go możliwość odwiedzenia Podkarpacia, gdyż Arabii Saudyjskiej bardzo zależy na rozwijaniu współpracy z Polską i polskimi regionami:

– Cieszymy się, że możemy być tutaj, w Polsce, żeby wzmacniać nasze relacje na wielu płaszczyznach, zarówno w sferze politycznej, jak i handlowej – mówił przewodniczący saudyjskiej grupy.

Szef saudyjskiej delegacji podkreślał, że jego kraj znajduje się w grupie państw G20 i jest wiodącym producentem ropy naftowej na świecie, ale jak dodał, Arabia Saudyjska dywersyfikuje swój przemysł zgodnie ze strategią 2030, która przewiduje między innymi rozwój w obszarze odnawialnych źródeł energii, farmaceutyków czy biotechnologii.

Przewodniczący saudyjskiej delegacji dodał również, że jego kraj działa intensywnie na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie i wspiera ukraińskich uchodźców.

Saad Saleh Alsaleh – Ambasador Arabii Saudyjskiej, który towarzyszył delegacji, podkreślił, że jest to jego druga wizyta na Podkarpaciu. Podziękował lokalnym władzom oraz polskiemu rządowi za wysiłki czynione rzecz Ukrainy i ukraińskich uchodźców, oraz podkreślił, że oba kraje mogą wspólnie prowadzić wiele projektów na rzecz uchodźców. Ambasador mówił także o wielu możliwościach współpracy pomiędzy obydwoma krajami oraz regionami:

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mówiła o możliwościach regionu, jego centralnym położeniu w Europie oraz podkreśliła znaczenie dobrych kadr, którymi może pochwalić się Podkarpacie.

– Ten potencjał kadrowy jest doceniany przez inwestorów, pojawiają się u nas przedstawiciele znaczących marek, widząc możliwości dobrego wykorzystania potencjału ludzkiego, jak i dobrego połączenia komunikacyjnego – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Delegacja z Arabii Saudyjskiej odwiedziła jedną z firm działających w Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego Aeropolis, a także zobaczyła Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

Wizyta w Krośnie i Bóbrce

Przedstawiciele Królestwa Arabii Saudyjskiej byli również z wizytą w Krośnie oraz w Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce. We wtorek (4.10) z delegatami spotkał się Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna. - Była to doskonała okazja do zaprezentowania walorów miasta oraz nawiązania kontaktów, które mogą zaowocować współpracą w wielu obszarach. - informuje krośnieński magistrat. W Krośnie delegacja odwiedziła m.in. Centrum Dziedzictwa Szkła. 

- Kiedy podczas pierwszego spotkania z Członkami Grupy Przyjaźni Saudyjsko-Polskiej przy Radzie Konsultacyjnej Królestwa Arabii Saudyjskiej opowiadałam o Ignacym Łukasiewiczu i o pierwszej spółce naftowej na świecie, która powstała w Krośnie, zaprosiłam z wizytą na Podkarpacie oraz do mojego pięknego Krosna. I stało się! Właśnie zakończyła się wizyta delegacji saudyjskiej, na której czele stał Pan Hazza Bakr Al-Qahtani. Delegacji towarzyszył Ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce JE Saad Saleh Alsaleh. - mówi posłanka Joanna Frydrych, która jest jednocześnie wiceprzewodniczącą Polsko-Saudyjskiej Grupy Parlamentarnej

Po zwiedzaniu muzeum w Bóbrce członkowie Grupy Przyjaźni Saudyjsko-Polskiej odbyli spotkanie w produkującej samoloty ultralekkie firmie Ekolot.

- Cieszę się, że moje Krosno gościło delegację Królestwa Arabii Saudyjskiej. W szczególności, że w tym roku obchodzimy 90-lecie wizyty Księcia Faisala bin Abdulaziza (późniejszego króla Arabii Saudyjskiej) w Polsce. Order „Polonia Restituta” I klasy, którym księcia udekorował Prezydent RP, jest eksponowany w Muzeum Fundacji Króla Faisala w Rijadzie. - dodaje Joanna Frydrych.

Posłanka dodaje:

- Delegacja zapewniła, że całym sercem będą wspierać wpisanie na listę Unesco Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce.

Źródło: podkarpackie.pl, Joanna Frydrych, UM Krosno



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ