- Liczymy, że jak co roku do akcji przyłączy się młodzież ze szkół z powiatów leskiego i bieszczadzkiego oraz mieszkańcy okolicznych gmin. Spodziewamy się, że tradycyjnie w sprzątaniu Jeziora Solińskiego wezmą też udział żeglarze, wędkarze oraz Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, a także Państwowa Straż Rybacka - mówi Maciej Gelberg, rzecznik prasowy PGE Energia Odnawialna.
Jezioro Solińskie powstało w 1968 roku. Akwen gromadzący 474 milionów metrów sześciennych wody ma kształt rozwartych wideł. Jedno odgałęzienie o długości 26 kilometrów wypełnia dolinę rzeki San, drugie o długości 14 kilometrów dolinę rzeki Solinka. Powierzchnia lustra wody w zbiorniku wynosi 2 200 ha.
- To obecnie największe w kraju sztuczne jezioro i wielka atrakcja turystyczna przyciągające rzesze miłośników kajakarstwa, żeglarstwa czy wędkarstwa - podkreśla Maciej Gelberg.
Dodaje, że na Jeziorze Solińskim są trzy (a okresowo cztery) wyspy. Największa z nich - o powierzchni około 34 ha - to Wyspa Duża, znana powszechnie jako Wyspa Energetyk. Można się na nią dostać promem z Polańczyka. Na miejscu znajdują się m.in. domki letniskowe, camping oraz przystań z wypożyczalnią sprzętu pływającego.
- Jezioro odgrywa też olbrzymie znaczenie przeciwpowodziowe - tłumaczy Maciej Gelberg.
Dodaje, że dzięki stworzeniu stałej rezerwy o wielkość 50 mln metrów sześciennych wody możliwe jest w sytuacji kryzysowej przechwycenie, zmagazynowanie i kontrolne odprowadzenie nagłych, dużych fal wezbraniowych.
Autor: tom
Zdjęcia: PGE Energia Odnawialna