Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krośnieńska Lewica o sytuacji w szpitalu, leskim wicestaroście i raporcie "Przyjazna szkoła"

19 września 2022 w Krośnieńskim Centrum Lewicy odbyła się konferencja prasowa Podkarpackiej Nowej Lewicy z udziałem Młodej Lewicy. Dotyczyła m.in. sytuacji w krośnieński szpitalu, wypowiedzi wicestarosty leskiego - Janusza Haftka, oraz raportu "Przyjazna szkoła".
Krośnieńska Lewica o sytuacji w szpitalu, leskim wicestaroście i raporcie "Przyjazna szkoła"

Autor: fot. Anna Cichocka - krosno112.pl

W konferencji udział wzięli: Gabriel Zajdel – przewodniczący Nowej Lewicy w Krośnie, Piotr Wojnarowski – wiceprzewodniczący podkarpackiej Nowej Lewicy, Grzegorz Hendzel – członek rady powiatowej Nowej Lewicy w Krośnie i wiceprzewodniczący Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Krośnie, Mateusz Szczepanek – wicekoordynator Młodej Lewicy w Krośnie, Wacław Posadzki – członek Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Krośnie

W Krośnie o leskim wicestaroście

Jednym z najważniejszych tematów poruszanych na poniedziałkowej konferencji była wypowiedź Janusza Haftka – wicestarosty leskiego, który, jak podają media i informują uczniowie, na rozpoczęciu roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym w Lesku, miał dopuścić się kontrowersyjnych słów na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w szkołach ogólnodostępnych.

„Oznajmił, że na polskie szkolnictwo rozpoczęły się ataki lewaków poprzez wprowadzenie dzieci niepełnosprawnych w szeregi młodzieży pełnosprawnej”.

Piotr Wojnarowski przybliżył zaistniałą sytuację i przedstawił stanowisko Zarządu Lewicy w powiecie leskim. Zarząd nie ukrywa sprzeciwu wobec słów wypowiedzianych w Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Władysława Andersa przez wicestarostę leskiego. Jego wypowiedzi publiczne uważają za bezwstydne i aroganckie. Zarząd Rady Powiatu Leskiej Lewicy, w związku z wypowiedziami wicestarosty Haftka, zwrócił się z wnioskiem o odwołanie go z pełnionego stanowiska w trybie natychmiastowym, ponieważ uważa, że tego typu zachowanie jest niedopuszczalne dla osoby na takim stanowisku, a także jako pedagoga, do przeprosin pedagogów w całej Polsce, jak i urażonej młodzieży na specjalnym apelu w Liceum za swoje haniebne wypowiedzi.

„Jako uczestnicy życia społecznego powiatu leskiego, mający prawa wyborcze i konstytucyjne po konsultacjach przeprowadzonych przez osoby przyznające się do Naszej organizacji z rodzicami, uczniów liceum, postanowiliśmy zabrać głos w sprawie haniebnych wypowiedzi „wicestarosty leskiego” Janusza Haftka. Zdanie „Ataki Lewaków zaczęły się przez wprowadzenie dzieci niepełnosprawnych do szkół” zdanie, które rani nie Nas Ludzi Lewicy, ale dzieci i młodzież, która pokonując bariery nie tylko architektoniczne, ale przede wszystkim swoje słabości, dąży do walki o swoją szansę. Zdajemy sobie sprawę, że musiał Pan dorównać mistrzowi w dziedzinie edukacji jakim jest minister Przemysław Czarnek. Jego klęska i szastanie milionami przy wprowadzaniu podręcznika do indoktrynacji prawicowej. Nie mniej są to słowa wypowiedziane przez wicestarostę powiatu nigdy nie powinny paść! Jako Zarząd Rady Powiatu Lewicy w Lesku w związku z wypowiedziami podczas apelu otwierającego rok szkolny w Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Władysława Andersa w Lesku zwraca się, z wnioskiem o odwołanie Janusza Haftka z pełnionego stanowiska oraz jako emerytowanego pedagoga do przeprosin urażonej młodzieży na specjalnym apelu w Liceum za swoje haniebne wypowiedzi.”

Lewica o sytuacji w krośnieńskim szpitalu

Gabriel Zajdel, przewodniczący Nowej Lewicy w Krośnie, odniósł się do sytuacji, która aktualnie ma miejsce w krośnieńskim szpitalu. Na konferencji padło pytanie, dlaczego wykształcenie pielęgniarek i położnych nie jest akceptowane przez dyrektora szpitala. Jak wiadomo, kilka lat temu, szpital motywował swoich pracowników nauki i ukończenia studiów wyższych.

„Szpital w Krośnie nadal pracuje w trybie ostro - dyżurowym. Spór dotyczy nowelizacji ustawy o sposobie ustalania minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia oraz braku środków na możliwość realizacji już zapisanych w ustawie podwyżek dla personelu z wyższym wykształceniem. Tym samym dyrekcja nie docenia zaangażowania swoich pracownic i pracowników w pełnienie zawodu! Zauważmy, że, większość położnych i pielęgniarek kształciła się już w trakcie wykonywania pracy tym samym musiały dostać zgodę dyrekcji na rozpoczęcie i odbywanie studiów wyższych - ponieważ zawsze wiąże się to z absencją pracy! Skoro pracodawca wyraził zgodę na podnoszenie kwalifikacji personelu, dlaczego teraz nie akceptuje ich wykształcenia?”

Lewica przyznaje, że zawsze stała i stać będzie po stronie pracowniczek i pracowników wielu branż, w tym jednej z najważniejszych, jaką jest służba zdrowia. Przedstawiciele krośnieńskiej Lewicy podkreślają, że zawsze popierała też postulaty związkowe, dlatego też nie zgadza się na brak poszanowania dla pielęgniarek i położnych i „hipokryzję władzy”, która mówi: „nie dołożymy wam środków finansowych pomimo tego, że doceniamy to, ile dobrego w systemie zrobiliście”.

Sytuacja ta jest powodem wielu problemów. Między innymi problemem jest fakt, że Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie funkcjonuje obecnie w trybie ostro-dyżurowym, czyli nie działa tak, jak powinien. Zabiegi planowe są wstrzymane, a pacjentom pozostaje czekać na dalszy rozwój sytuacji. Na konferencji padły słowa, że przynajmniej po części za zaistniałą sytuację winę ponosi państwo, które nie finansuje szpitali w sposób dostateczny.

Raport Młodej Lewicy

Kolejną kwestią zaprezentowaną podczas konferencji był raport Młodej Lewicy na temat edukacji.

Mateusz Szczepanek, wicekoordynator ML w Krośnie, przedstawił fakty dotyczące badania o stanie polskiej oświaty, przeprowadzonego na losowo wybranej grupie, w którym udział wzięło niemal 9 tys. młodych ludzi w wieku szkolnym z całego kraju. Z raportu wynika, że polska edukacja nie jest dobrze oceniania przez młodzież.

Raport składa się z 75 stron, a 5 proc. wszystkich odpowiedzi stanowiły odpowiedzi z Podkarpacia. Najwięcej uczniów biorących udział w badaniu było z woj. mazowieckiego i wielkopolskiego.

Według wyników, jedynie 2 proc. młodych pozytywnie ocenia reformy przedstawione przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, a aż 92 proc. negatywnie ocenia pracę ministra Przemysława Czarnka, dla 87 proc. osób szkoła była źródłem problemów emocjonalnych, a ok. 9 proc. ankietowanych nie zmierzyło się z łamaniem praw uczniowskich. Ponadto niemal 65 proc. odpowiedziało, że prace odrabiane w domach je przeciążają, a tylko 5 proc. osób wypowiada się pozytywnie o nowym przedmiocie jakim jest historia i teraźniejszość.

"Musimy przeprowadzić prawdziwe reformy, które zmienią na lepsze polską oświatę. Dbajmy o dobro uczniów i uczennic i oto, aby każde z nich mogło się dostatecznie przygotować w należyty sposób przygotować do egzaminów, które ich czekają. Nie niszcząc przy okazji dobrostanu ich psychicznego.” - mówił Mateusz Szczepanek.

Lewica złożyła również projekt ustawy, który zagwarantuje bezpłatny posiłek dla każdego ucznia szkoły podstawowej. Propozycja ta jest częścią pakietu „Bezpieczna Rodzina”.

Grzegorz Hendzel przedstawił projekt Lewicy proponujący wprowadzenie bezpłatnych posiłków dla uczniów szkół podstawowych. 

„Żadne dziecko w Polsce nie powinno być głodne! Lewica składa projekt ustawy, który zagwarantuje bezpłatny posiłek dla każdego ucznia szkoły podstawowej. Dziś około 900 tysięcy dzieci żyje w ubóstwie i idąc do szkoły często przychodzą tam głodne. Posłanki i posłowie Lewicy chcą to zmieć i proponują inwestycję w zdrowy rozwój 3 mln uczniów szkół podstawowych. - Dla Lewicy ciepły posiłek to nie jest zasiłek, to nie jest pomoc wyłącznie dla najuboższych, ale troska o każde dziecko. Każdy uczeń zasługuje, aby być najedzonym w szkole.

Liczba niedożywionych dzieci w nowoczesnym europejskim kraju powinna wynosić – zero! Niedożywienie to nie jest tylko ten moment, kiedy burczy w brzuchu, ponieważ dziecko je za mało, ale to także kwestia jakości. W tym wieku to jest szczególnie ważne, aby uczniowie jedli pełnowartościowe i odżywcze posiłki.”

Autor: Anna Cichocka, Marcin Mikosz

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ