Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mural i instalacja artystyczna upamiętniają Jana Szczepanika

Każdego, kto zmierza w kierunku krośnieńskiego rynku od strony ul Piłsudskiego, "witają" postaci Ignacego Łukasiewicza i Jana Szczepanika. Mural przedstawiający genialnego wynalazcę i konstruktora odsłonięto podczas Karpackich Klimatów.
Mural i instalacja artystyczna upamiętniają Jana Szczepanika

Autor: krosno112.pl

Inicjatorem stworzenia muralu przy ul. Piłsudskiego było Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Przedsięwzięcie doszło do realizacji dzięki wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury.

Malowidło na ścianie kamienicy przy ul. Piłsudskiego powstało w ramach obchodów 150. rocznicy urodzin wybitnego wynalazcy. Autorami pracy są artyści z Radomia – Łukasz Rudecki i Paweł Witkowski.

Oprócz postaci Jana Szczepanika, na muralu widoczna jest kamera – jeden z wynalazków "galicyjskiego geniusza".

Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie, podkreśla, że Jan Szczepanik wyprzedził swoją epokę. - Zapisał się mocno w historii nie tylko Polski, ale i całego świata. Jego wynalazki zrewolucjonizowały i zmieniły bieg historii cywilizacji - mówi.

Zaznacza, że krośnieńskie Muzeum Rzemiosła, jako instytucja naukowa, stoi na straży pamięci o wybitnych postaciach związanych z miastem, zasłużonych dla ludzkości. - W związku z powyższym wyszliśmy z inicjatywą upamiętnienia geniusza w formie wystawy i przedsięwzięć artystycznych – muralu i rzeźby, zlokalizowanych w Zespole Staromiejskim Krosna - wyjaśnia Marta Rymar.

Po drugiej stronie krośnieńskiej starówki, przy ul. Kazimierza Wielkiego, zamontowana została instalacja artystyczna "W nieskończoności" autorstwa Piotra Cieślika.

- Nie jest to klasyczna rzeźba jaką znamy z naszego czy innych miast - mówi Łukasz Stachurski, zastępca dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Tłumaczy, że jest to wyjątkowe – modernistyczne i interaktywne – przedsięwzięcie artystyczne.

- Jest jedynym tego typu założeniem w województwie, a może i w skali całego kraju - podkreśla Łukasz Stachurski.

Dodaje, że ideą powstania instalacji było podniesienie świadomości historycznej mieszkańców Krosna i odwiedzających go turystów, poprzez uatrakcyjnienie przestrzeni miejskiej artystyczną wizją Szczepanika. - Zwłaszcza w kontekście jego wynalazków - mówi Łukasz Stachurski.

Autor: tom
Zdjęcia: Krosno112.pl



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ