Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 5 maja 2025 08:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Egzaminatorzy WORD wznawiają protest. Egzaminy na prawo jazdy odwołane również w Krośnie

W poniedziałek 8 sierpnia w większości ośrodków w kraju nie pojawili się w pracy egzaminatorzy WORD. To ponowna taka sytuacja w przeciągu miesiąca. W Krośnie od rana nie odbywają się zaplanowane egzaminy. Rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury zakończyły się fiaskiem. 
Egzaminatorzy WORD wznawiają protest. Egzaminy na prawo jazdy odwołane również w Krośnie

Autor: krosno112.pl

W poniedziałek, 8 sierpnia rozpoczął się kolejny protest egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Protestujący chcą zmian w przepisach dotyczących egzaminów oraz podwyżek. Protest jest efektem narastającego od dłuższego czasu problemu braku podwyżek wynagrodzeń oraz braku polepszenia warunków pracy.

- Nasza praca z roku na rok i z dnia na dzień staje się coraz bardziej marginalizowana, przyszłość niepewna, a cele i marzenia trudniejsze do zrealizowania. Zawód Egzaminatora przestał być szanowany i ulega ciągłej dewaluacji. Odpowiedzialność i wysiłek, który wkładamy w pracę każdego dnia, przestał kogokolwiek interesować. - mówią rozgoryczeni egzaminatorzy.

O strajku informowaliśmy już od grudnia 2021 roku:

Fiasko rozmów z ministerstwem

Rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury zakończyły się fiaskiem. Z jednej strony resort zapewniał, że stworzony zostanie zespół roboczy, który będzie pracować nad postulatami egzaminatorów. Z drugiej – wiceminister Rafał Weber w odpowiedzi na interpelację poselską otwarcie przyznał, że podwyżek dla protestujących nie będzie.

Po serii spotkań 26 lipca obie strony sporu uzgodniły, że w ministerstwie powstanie zespół roboczy, który będzie pracować nad postulatami egzaminatorów. Ci domagają się przede wszystkim wzrostu wynagrodzeń (większość z nich zarabia poniżej 3 tys. zł netto) oraz zmian w systemie oceniania kursantów. Resort starał się przerzucić problem zbyt niskich pensji na samorządy i przekierowywał egzaminatorów do marszałków poszczególnych województw. Zapowiadana przez resort grupa robocza miała powstać na przełomie sierpnia i września.

Tymczasem już trzy dni po ostatnich rozmowach w resorcie (29 lipca) wiceminister Rafał Weber w odpowiedzi na interpelację poselską Iwony Arendt pisał wprost: "Informuję, że Minister Infrastruktury na chwilę obecną nie planuje zmiany polegającej na kwotowym podwyższaniu stawek wynagrodzenia egzaminatorów". To wyczerpało cierpliwość egzaminatorów, którzy już zapowiedź stworzenia zespołu roboczego postrzegali w kategorii mydlenia oczu.

Jak długo potrwa protest?

W poniedziałek 8 sierpnia od rana nie odbywają się egzaminy na prawo jazdy. To podobna sytuacja jak miesiąc temu. Wówczas przez tydzień w większości ośrodków w kraju nie odbywały się egzaminy. Pomiędzy 4 a 7 lipca egzaminy na prawo jazdy nie odbywały się w 27 regionalnych ośrodkach. Jak długo potrwa taka sytuacja? Nie wiadomo. - Na pewno to oznacza, że egzaminy na prawo jazdy nie będą się odbywać - poinformowali przedstawiciele Komitetu Egzaminatorów RP.

W krośnieńskim WORD z 21 egzaminatorów w pracy pojawiły się tylko trzy osoby funkcyjne. Problemy kursantów chcących zdać egzamin, dotyczą nie tylko Krosna. Egzaminatorzy nie stawili się także w większości ośrodków w kraju m.in. w Łodzi, Sieradzu, Rzeszowie (85% egzaminatorów nie przyszło do pracy).

Na jakich zasadach funkcjonują WORDy?

Wszystkie funkcjonujące WORD-y w Polsce są ośrodkami, które utrzymują się same, nie mają więc wsparcia z budżetu państwa ani z samorządów. Głównymi źródłami przychodu są przede wszystkim opłaty za przeprowadzone egzaminy na prawo jazdy. Zwiększenie ich ilości, a tym samym większe zarobki są niemożliwe ze względu na ograniczone miejsce na placu manewrowym, na które zwracali uwagę egzaminatorzy. 

 krosno112.pl


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ