Historia OSP Pietrusza Wola
Powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pietruszej Woli według posiadanej relacji jej założyciela - Jana Bika - nastąpiło w 1932 r. Ze składek mieszkańców wsi zakupiono ręczną sikawkę oraz potrzebną ilość węży. Kilku gospodarzy zobowiązało się do jej przetransportowania w razie pożaru na wozie konnym. Przy miejscowej szkole wybudowany został mały budynek, pełniący rolę prowizorycznej remizy, w której przechowywano wspomnianą sikawkę oraz węże i inny drobny sprzęt gaśniczy.
O tym jak potrzebna jest to dla wsi organizacja, mogli się przekonać jej mieszkańcy dość szybko. 23 kwietnia 1934 r. wybuchł groźny pożar, który zniszczył 3 gospodarstwa. Gdyby nie sprawna akcja gaśnicza zniszczenia mogły być znacznie większe. Do pełnienia funkcji komendanta w Pietruszej Woli został wyznaczony Jan Bik. Stan taki trwał do końca okupacji niemieckiej na tym terenie, czyli do roku 1944 r.
Rozwój OSP w Pietruszej Woli po II wojnie światowej był bardzo utrudniony ze względu na przesiedlenia Rusinów, którzy stanowili większość dotychczasowych mieszkańców, do Związku Sowieckiego. Los taki spotkał też dotychczasowego komendanta Jana Bika, który został wywieziony do Buczacza w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej.
Pomimo tych trudności udało się reaktywować na nowo straż. Duże zasługi w tym względzie oddał Kazimierz Biskup, który stanął na jej czele. W tym czasie dorobiony został do sikawki ręcznej wóz, na którym została zamontowana na stałe. W razie pożaru dopinano jedynie konie do wozu i jechano do akcji gaśniczej.
W pierwszej połowie 1947 r. odbyły się pierwsze po wojnie walne zebrania OSP w całym kraju. Na zebraniu w Pietruszej Woli wybrano Zarząd. Naczelnikiem został Kazimierz Biskup, a prezesem Michał Gadała. Członkami Zarządu byli jeszcze: Franciszek Niemiec, Józef Więcek i Wojciech Paradysz. Jednostka liczyła ogółem 12 członków.
W 1949 r. wybudowano prowizoryczną remizę w dole wsi. Jednostka posiadała też pompę w dobrym stanie, węże ssące i tłoczące oraz trąbkę alarmową. W 1950 r. jednostka liczyła 20 członków. 8 lutego 1952 r. odbyło się Zgromadzenie Ogólne OSP w Pietruszej Woli. Komendantem został mianowany Witold Bajek.
28 lutego 1954 r. została wybrana nowa Komenda ze Stanisławem Cymburą jako komendantem. Jego zastępcą do spraw kulturalno-oświatowych został Ludwik Rusyn, a do spraw technicznych Jan Szura. Dotychczasowy komendant Witold Bajek został sekretarzem. Skarbnikiem został Czesław Wajda, a gospodarzem Stanisław Stefanik. Natomiast członkiem Komendy został Józef Sarabacha oraz Franciszek Niemiec jako delegat Rady Narodowej.
Nowy statut został wprowadzony w OSP Pietrusza Wola na walnym zebraniu 19 stycznia 1958 r. Uczestniczyło w nim 34 osoby. W wyniku wyborów prezesem został Stanisław Tabak, naczelnikiem - Stanisław Cymbura, a II zastępcą prezesa Franciszek Niemiec.
W tym oresie OSP w Pietruszej Woli liczyła 15 członków. Organizacja posiadała ręczną sikawkę, motopompę M-200, 5 sztuk bosaków, 5 wiader, 200 m węży tłocznych, 6 m węży ssawnych, trąbkę, 5 sztuk pasów bojowych oraz po 16 sztuk mundurów sukiennych i czapek strażackich. W zebraniu uczestniczyło 45 osób, a sama organizacja skupiała 18 członków.
W tym czasie rozpoczęto budowę remizy strażackiej. Inwestycja ta, na którą pozyskano fundusze od władz gromadzkich i z Komendy Powiatowej, a częściowo była też realizowana w ramach czynów społecznych, została ukończona w 1962 r. Powstała w ten sposób remiza o wymiarach 10 x 15 m, murowana, kryta dachówką. Konieczne było jeszcze zakup rynien i lachy na obicie wieżyczki. Z powodu braku środków pieniężnych wykończenie wnętrza remizy, zakup potrzebnych krzeseł, stolików, szafy, pieca do świetlicy przełożono na czas późniejszy.
Oddanie do użytku remizy w raz z salą miało duże znaczenie nie tylko dla strażaków, ale dla całej wsi. Był to wówczas jedyny budynek, gdzie mogły się odbywać zebrania i zabawy. W latach powojennych wodę czerpano w rzeczce płynącej przez środek wsi. Dopiero w 1964 r. wybudowano zbiornik przeciwpożarowy.
W 1968 r. jednostka otrzymała z Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Krośnie samochód "Lublin". Co prawda był to pojazd starszy i dopiero po przeprowadzeniu remoncie nadawał się do użytku, ale i tak był to duży postęp. Służył on nie tylko do wyjazdów do akcji gaśniczych i na zawody, ale urządzano nim także wycieczki krajoznawcze. Funkcje kierowcy pełnił Stanisław Tabak.
W latach 70. organizacją strażacką w Pietruszej Woli kierowali doświadczeni działacze. Na czele stał Stanisław Tabak. W 1977 r. OSP Pierusza Wola liczyła 18 członków zwyczajnych i 4 wspierających. W 1980 r. OSP w Pietruszej Woli posiadała budynek murowany kryty papą oraz zbiornik przeciwpożarowy betonowany. Posiadano też samochód Lublin i motopompę M -800.
W 1987 r. otrzymano od Komendy Rejonowej Straży Pożarnych "Żuk" oraz 10 sztuk mundurów ćwiczebnych i 5 par butów saperek. Stary samochód "Lublin" został oddany do Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Krośnie.
Na kolejnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym odbytym w dniu 14 stycznia 1996 r. dokonano oceny dotychczasowej pracy oraz wybrano Zarząd, na którego czele stanął prezes Bogdan Maraj. OSP liczyła 16 członków zwyczajnych i 2 wspierających.
W 1998 r. podjęli działania w kierunku adaptacji budynku gospodarczego przy Domu Ludowym na remizę strażacką. W następnym roku przeniesiono do niego samochód i sprzęt.
Strażacy w dalszym ciągu angażowali się w działalność społeczną. Obok prac przy własnych obiektach (zbiornik, remiza) angażowali się do aktywności na rzecz wioski. Brali udział przy remoncie Domu Ludowego, pomagali przy remoncie dróg. Zbudowali stadion piłkarski, na którym zorganizowali w 1999 r. wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wojaszówce turniej piłkarski. Cieszył się on dużym zainteresowaniem, toteż postanowiono organizować go corocznie. Organizowali festyny, z których uzyskany dochód przeznaczano na cele statutowe.
14 stycznia 2001 r. odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze i na czele zarządu OSP pozostał Bogdan Maraj.
W 2007 roku został ufundowany sztandar OSP przez mieszkańców miejscowości i zorganizowano obchody 75-lecia jednostki. W roku jubileuszowym 2007 r. zarząd został rozszerzony o dwóch wiceprezesów, którymi zostali Władysław Świszcz i Stanisław Ziemba. OSP w tym roku liczy 27 członków, 1 honorowy i 1 wspierający.
W dniu 17 maja 2009 została powołana jednostka operacyjno-techniczna, w której to struktury zostało włączonych 10 strażaków. W roku 2011 zakończył służbę w jednostce samochód Żuk, a w to miejsce strażacy otrzymali samochód Ford Transit. W roku 2013 została utworzona drużyna MDP w ilości 15 członków, a rok później utworzono drużynę kobiecą.
Obecne czasy
Początkiem roku 2020 zaczęły się prace przy rozbudowie remizy. W roku 2021 została oddana nowa remiza po rozbudowie, gdzie poprawiły się warunki lokalowe. W tym samym roku Ford Transit oddany został do OSP Wojaszówka, a pozyskano z OSP Bratkówka Renault Master. Pod koniec roku został zakupiony z funduszy gminy Quad Honda Rincorn. W roku 2022 strażacy zakupili przyczepkę ratowniczą do quada.
W dniu 05 lutego 2022 roku na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym zostały wybrany nowy zarząd OSP w składzie:
- Maraj Bogdan – prezes
- Lepak Stanisław – wiceprezes naczelnik
- Dzerowicz Marzena - wiceprezes
- Szura Justyna - sekretarz
- Basamania Daniel - skarbnik
- Maraj Daniel - z-ca naczelnika
- Kosiba Adrian - członek
- Szura Jacek - gospodarz
Komisja rewizyjna:
- Koczela Wiesław
- Kozioł Sylwia
- Niemiec Piotr
Obecnie OSP liczy 33 członków czynnych, 12 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz 13 członków Jednostki Operacyjno-Technicznej gotowych w każdej chwili do wyjazdu do zdarzeń. W ostatnich latach została zmieniona baza lokalowa oraz zostało zakupione dużo nowego sprzętu, który posłuży do ratowania ludzi oraz ich mienia.
Poświęcenie remizy i ratowniczego quada
Podczas uroczystości nastąpiło również poświęcenie rozbudowanej remizy OSP (część Centrum Edukacji Przyrodniczej) oraz nowego ratowniczego quada Honda wraz z przyczepką do przewożenia rannej osoby. Trzeba zaznaczyć, że quad jest jedynym takim sprzętem na terenie gminy Wojaszówka oraz w tej części regionu. Poświęcenia dokonał kapelan strażaków ks. dziek. Bogusław Bogaczewicz wraz z proboszczem parafii Łęki Strzyżowskie ks. Tadeuszem Kukulskim. Kluczyki do quada dh Stanisławowmi Lepakowi oraz dh Danielowi Marajowi przekazał wójt Wojaszówki Sławomir Stefański, prezes ZOP ZOSP RP w Krośnie dh Józef Tucki i przewodniczący Rady Gminy Wojaszówka Józef Zięba.
Odznaczenia
Podczas uroczystego apelu odznaczono zasłużonych strażaków.
Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa
- dh Stanisław Lepak
Srebrny Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa
- dh Wiesław Koczela
- dh Piotr Niemiec
- dh Jacek Szura
Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa
- dh Adrian Kosiba
- dh Daniel Maraj
Strażak Wzorowy
- dh Justyna Szura
Za Wysługę Lat
- dh Edward Winiarski - 50 lat
- dh Stanisław Lepak - 40 lat
- dh Andrzej Bik - 35 lat
- dh Stanisław Zięba - 35 lat
- dh Wiesław Koczela - 30 lat
- dh Piotr Niemiec - 30 lat
- dh Jacek Szura - 30 lat
- dh Adrian Kosiba - 15 lat
- dh Daniel Maraj - 15 lat
- dh Grzegorz Koczela - 10 lat
- dh Magdalena Lepak - 10 lat
Brązowa Odznaka MDP
- dh Anna Szura
- dh Błażej Wiśniowski
Strażacy z Pietruszej Woli uhonorowali dyplomami osoby, które mocno wspierały ich działalność w ostatnim czasie. Są to: Sławomir Stefański, Witold Kołek, Walddemar Drzyzga, Anna Koczela.
Wśród wielu zaproszonych gości byli m.in. posłowie na Sejm RP: Maria Kurowska, Joanna Frydrych, Senator RP Alicja Zając, Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie dh Janusz Litwin, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie dh Józef Tucki, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Wojaszówce, zarazem Wójt Gminy Wojaszówka dh Sławomir Stefański, Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie mł. bryg. Dariusz Gruszka Wiceprezesi Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie – dh Kazimierz Gładysz i dh Marcin Mikosz, Radny Rady Powiatu Andrzej Dziugan, Przewodniczący Rady Gminy Wojaszówka dh Józef Zięba, dziekan dekanatu frysztackiego ks. kapelan Bogusław Bogaczewicz, proboszcz ks. Tadeusz Kukulski, Prezes Koła Łowieckiego Sokół w Łączkach Jagiellońskich Zbigniew Guzek oraz wielu innych gości wraz z przedstawicielami jednostek OSP z terenu gminny Wojaszówka. Wielu z nich zabrało głos, dziękując strażakom z Pietruszej Woli za ich ofiarność i bezinteresowną pomoc.
Dowódcą uroczystości był gospodarz - Prezes OSP Pietrusza Wola dh Bogdan Maraj, służbę sprawozdawczo-informacyjną pełnił dh Witold Kołek. Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta OSP Odrzykoń pod dyrekcją dh Edwarda Cymermana.
Więcej zdjęć poniżej
krosno112.pl
zdjęcia: Paweł Hawrot