Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Jakie atrakcje jeszcze w lipcu?

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza wszystkie dzieci i nie tylko na lipcowe warsztaty mydlarskie, taneczne oraz wystawę czasową do swojej siedziby.
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Jakie atrakcje jeszcze w lipcu?

Autor: fot. Etnocentrum Krosno

Warsztaty mydlarskie w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Zioła od wieków były zbierane i stosowane do celów zarówno leczniczych, jak i magicznych, a także jako przyprawy. Medycyna ludowa znała sposoby na wiele różnych, codziennych dolegliwości.

Lecznicze właściwości miały zioła święcone w bukietach na Zielną, a także te z wianka poświęconego w Oktawę Bożego Ciała. Poświęcone ziele miało chronić zwierzęta i uprawy – przed chorobami, szkodnikami i czarownicami, również leczyć ludzi.

Zioła są coraz bardziej doceniane także współcześnie, chętnie korzystamy z ich leczniczych właściwości, ale także wykorzystujemy w produkcji naturalnych kosmetyków, np. mydeł.

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej kontynuuje cykl warsztatów mydlarskich, tym razem zaprasza na warsztaty tworzenia naturalnych mydeł funkcyjnych do skóry z problemami!*

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję stworzyć własne naturalne mydło sodowe według autorskiej receptury prowadzącej, pani Anny Pleśniak.

Data warsztatów: 24.07.2022 r.
Godzina rozpoczęcia: 14:00
Bilety do zakupienia w kasie Etnocentrum lub online na stronie www.etnocentrum.pl (cena biletu: 15 zł).

*minimalny wiek uczestników warsztatów: 16 lat. Każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą fartuch ochronny lub koszulę z długim rękawem.

 

 

Bezpłatny cykl warsztatów tanecznych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza do udziału w bezpłatnym cyklu warsztatów tanecznych. Podczas zaplanowanych spotkań uczestnicy zapoznają się z tańcami ludowymi ziemi rzeszowskiej, ze szczególnymi uwzględnieniem tańców krośnieńskich!

Cykl warsztatów obejmuje 6 spotkań (każde po ok. 4 h), podczas których uczestnicy skorzystają z wiedzy specjalistów w zakresie tańców ludowych. Prowadzącymi będzie Pani Alina Kościółek-Rusin oraz Pan Artur Szlachetka.

W programie spotkań znajdują się zajęcia poświęcone poznaniu podstaw tańca ludowego (tj. przyjęcie właściwej postawy, kierunki tańców, ustawienie w parach i prawidłowe rozpoczęcie tańca, rozróżnienie tańców trójmiarowych i dwumiarowych w oparciu o rytmikę). Podczas zaplanowanych warsztatów uczestnicy poznają m.in. polkę, oberka, walczyka, tramelkę, hacioka, suwanego oraz wiele innych.*

Warsztaty są skierowane do osób dorosłych, zarówno początkujących jak i tych, którzy mają już doświadczenie w dziedzinie tańca. Zachęcamy do zapisywania się w parach (jednakże zapis w parze nie jest warunkiem obowiązkowym do udziału w warsztatach, można zapisać się także indywidualnie).

Spotkania w ramach cyklu odbędą się w dniach: 22 lipca, 23 lipca, 5 sierpnia, 12 sierpnia, 13 sierpnia, 2 września. Zajęcia będą się odbywać w stałych godzinach: 11:00-15:00 w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (ul. Kolejowa 29a, Krosno).
Szczegóły warsztatów oraz formularz zapisów znajduje się na stronie internetowej: https://www.etnocentrum.pl/pl/post/warsztaty_taneczne_Etnocentrum_2022
* Zakres tematyczny będzie dostosowywany przez prowadzących do poziomu grupy.

Warsztaty są częścią przedsięwzięcia pn. "Krośnianie krośnianom - warsztaty tradycji". Założeniem przedsięwzięcia jest zorganizowanie i przeprowadzenie bezpłatnych warsztatów z ornitologii, tańców ludowych, zielarstwa, a także warsztatów muzykanckich i śpiewaczych. O szczegółach przedsięwzięcia można się dowiedzieć na stronie internetowej: https://www.etnocentrum.pl/pl/nmf

Przedsięwzięcie jest częścią projektu pn. „Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO” na który Beneficjent - Gmina Miasto Krosno, uzyskał dotację w wysokości 15 328 498,86 PLN realizowany jest w ramach Programu Rozwoju Lokalnego. Projekt współfinansowany jest w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowanego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa. Celem projektu jest kompleksowa poprawa jakości życia w Krośnie oraz lepsze dostosowanie administracji Krosna do potrzeb mieszkańców, zgodne z hasłem, które stanowi nadrzędną narrację funduszy norweskich – „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”.

 

 

Wystawa 'reFORMA"

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na wystawę czasową „reFORMA”! Jej otwarcie odbędzie się 22 lipca (piątek) o godz. 18:00.

reFORMA to wystawa o integralności. Integralności człowieka z przyrodą, z materią (tkaniną, wełną, ziemią), z poczuciem przynależności do społeczności. To wystawa o mieszaniu się kultur, wykształceniu się bogatego wzornictwa – języka kodu i kontekstu kulturowego.
Tytuł wystawy odnosi się także do zreformowania poglądów na temat przyrody, do pochylenia się nad naturą, większego szanowania materiałów pochodzenia naturalnego.

Jak mówią o niej autorki:

- „Nasz projekt artystyczny jest krótką opowieścią o kolorze i formie ukształtowanej przez człowieka, jego zamiłowaniu do tworzenia tych form w oparciu o interpretację otaczającego świata. O zamiłowaniu do wzornictwa, sztuki ludowej, a także o funkcji przedmiotów. Poprzez realizację projektu zadajemy sobie i odbiorcy pytanie o sens tzw. pracy ręcznej, rękodzieła w kontekście cyfrowej, zmechanizowanej rzeczywistości.”

Autorkami wystawy reFORMA są Joanna Rusin i Elżbieta Kuźniar.

Joanna Rusin jest projektantką działającą na pograniczu sztuki tkaniny i designu. Cechuje ją niestandardowe podejście do dywanu, który traktuje jako przedmiot stymulujący wyobraźnię użytkownika. Celem jej pracy jest wzbogacanie obiektów kultury masowej o wartości z obszaru tkaniny unikatowej i pogłębianie wiedzy na temat wzornictwa ukierunkowanego na odbiorcę.
Studiowała projektowanie dywanów i tkanin w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie w 2018 otrzymała tytuł doktora w dziedzinie sztuk projektowych.

Elżbieta Kuźniar zajmuje się site-specific, sztuką obiektu i land artem. Inspiracje do realizacji prac czerpie z takich obszarów jak astrofizyka, duchowość natury, język kodu kulturowego, przestrzeń metafizyczna. W swoich pracach głównie posługuje się materiałami pochodzenia naturalnego.
Zdobyła dyplom z malarstwa z wyróżnieniem w 2004 roku oraz zrobiła doktorat w 2017 roku w Krakowie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 22.07.2022 r., godz. 18:00. Wstęp bezpłatny.
CZAS TRWANIA WYSTAWY: 22 lipca – 30 sierpnia 2022 r.
MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (Krosno, ul. Kolejowa 29a)
WSTĘP: wolny w godzinach pracy instytucji

Źródło: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ