Elektrośmieci przekaż do recyklingu
Czy wiesz, że aluminiowa puszka rozkłada się około 400 lat, butelka plastikowa czy styropianowa tacka aż pół wieku. Niewielka i niepozorna bateria guzikowa jest w stanie zatruć aż 400 litrów wody, stąd tak ważne jest to, by segregować śmieci.
- Zużyte baterie, nieużywane od lat elektronarzędzia, stare pralki, zepsute zabawki elektroniczne gromadzimy przez lata z różnych powodów. Czasem wydaje nam się, że jeszcze je wykorzystamy. Często jest to po prostu kwestia przyzwyczajenia. Warto zrobić letnie porządki i wziąć udział w zbiórce elektrośmieci – tłumaczy Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling i Maya Victory. Z części odzyskanych materiałów powstaną ule z recyklingu oraz dzieła sztuki w nurcie trash art. – dodaje.
Łatwo jest być eko
Za wszystkie przyniesione elektroodpady czekają na krośnian nasiona łąk kwietnych i facelii.
- Chcemy podziękować w ten sposób mieszkańcom Krosna za udział w selektywnej zbiórce elektrycznych śmieci. Jednocześnie rozdając nasiona przypominamy o tym, że w Zakolu Wisłoka stoi pasieka z recyklingu. – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Pasiekę tworzą trzy ule wielkopolskie wykonane m.in. z bębnów od pralek powstały w ramach projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez Miasto Krosno, Fundację Odzyskaj Środowisko, organizację odzysku AURAEKO i MB Recycling. Miejska pasieka jest swoistego rodzaju podziękowaniem za proekologiczną postawę mieszkańców, którzy chętnie korzystają z czerwonych pojemników na małogabarytowe elektrośmieci, jak też z odbiorów domowych zgłaszanych poprzez formularz i infolinię.
Mieszkańcy Krosna mogą oddać elektryczne śmieci do:
- czerwonych pojemników – jeśli są to małe sprzęty do 50 cm np. telefony, aparaty fotograficzne, ładowarki, tostery, czajniki elektryczne,
lub z domu: - dzwoniąc na infolinię - 572 102 102,
- za pośrednictwem formularza online.
Źródło: UM Krosna