Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do Pogotowia Ratunkowego w Krośnie trafił sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dwa aparaty do mechanicznej kompresji klatki piersiowej typu LUCAS 3.1 z wyposażeniem dodatkowym oraz z materiałami zużywalnymi zostały przekazane do Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Do Pogotowia Ratunkowego w Krośnie trafił sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Autor: fot. SPPR Krosno

WOŚP na czele z Panem Jerzym Owsiakiem – Prezesem WOŚP po raz kolejny w 30-letniej historii przekazało dla ratowników, sprzęt medyczny wykorzystywany w ratowaniu życia i zdrowia w Zespołach Ratownictwa Medycznego. Odbiorcami sprzętu będzie 212 stacji ambulansów typu „S” – czyli zespołów specjalistycznych, jeżdżących w 89 oddziałach terenowych.

Aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej LUCAS 3.1 to najnowocześniejsze tego typu urządzenie na rynku światowym. Urządzenie LUCAS zwiększa zasięg opieki, umożliwiając stosowanie uciśnięć klatki piersiowej (zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji) podczas transportu do miejsca, w którym zastosowane zostaną zaawansowane metody ratowania życia. Urządzenie zwiększa też skuteczność zespołów udzielających pomocy, a tym samym wprowadza spokój na miejscu zdarzenia i zapewnia dodatkową parę rąk, aby ratownicy mogli skupić się na pacjencie i jego stanach współistniejących. Ułatwia zarządzanie sytuacją. System kompresji klatki piersiowej LUCAS zapewnia korzyści zarówno pacjentom, u których nastąpiło zatrzymanie akcji serca, jak i personelowi medycznemu. Niektórzy twierdzą, że LUCAS to dodatkowe siły ratunkowe uczestniczące w akcji gdzie doszło do NZK.

Sprzęt służyć będzie Zespołom Ratownictwa Medycznego typu „S”.

Kolejnym sprzętem, jaki otrzymali ratownicy, są dwa zestawy mobilnego USG FAST, które będą użytkowane w Podstacji w Krośnie i Jaśle.

Aparat USG FAST będzie służył do wykonywania wysokiej jakości badań USG, a przez to pozwali natychmiast ocenić stan pacjenta. Wykonanie USG jeszcze na etapie przedszpitalnym pozwala na rozpoznanie u pacjentów urazowych stanów zagrożenia życia i decyduje o wdrożeniu odpowiedniej terapii.

Protokół FAST dotyczy osób po urazach, we wstrząsie. Służy on do ustalenia, czy pacjent kwalifikuje się wstępnie do natychmiastowej laparotomii (otworzenia przez chirurga jamy brzusznej, by wykonać operację), czy też warto i można jeszcze poszerzyć diagnostykę o inne badania obrazowe, np. tomografię.

Istotą badania USG w karetce jest potwierdzenie lub wykluczenie obecności wolnego płynu w jamie brzusznej i miednicy małej oraz w worku osierdziowym. Oczywiście USG to osobna i złożona dziedzina medycyny, na ogół wymagająca wielkiego doświadczenia. Jednak USG w FAST to procedura pomyślana o ludziach, którzy mają wiedzę medyczną, anatomiczną, ale na co dzień nie wykonują tego badania. Zakłada się, że ratownik medyczny czy lekarz już po kilkugodzinnym intensywnym kursie może poznać tajniki takiego badania, a z czasem poszerzenie wiedzy i doświadczenie dają mu szczególnie cenne narzędzie diagnostyczne wykorzystywane w trybie ostrym.

Paweł Brodowski z Philips Polska podkreślił, że

- „Są to zestawy mobilne Philips Lumify, które mają służyć do szybkiej oceny stanu pacjenta, czyli realizacji tzw. protokołu FAST. Te komplety USG są praktycznie gotowe do użycia w karetkach, dołączony jest do nich tablet. Ratownicy, którzy mieli okazję je testować przyznają, że ten sprzęt pozwala lepiej ocenić stan pacjenta i skrócić proces decyzyjny odnośnie wybrania odpowiedniej procedury medycznej.”

Ratownictwo medyczne nieustannie się rozwija, chcąc zaoferować pacjentom najwyższy poziom usług medycznych, należy podążać za zmianami. USG Fast jest właśnie odpowiedzią na zmiany i nowe możliwości usprawnienia działań ratunkowych.

Ratownicy zostali przeszkoleni z obsługi aparatu. W czasie szkolenia nie zabrakło konkretnych pytań i rzetelnych odpowiedzi.

- Nowy sprzęt na pewno znacznie ułatwi nam pracę. Dzięki urządzeniu jeszcze lepiej będziemy w stanie udzielać pomocy potrzebującym. Bardzo się cieszymy i dziękujemy WOŚP za docenienie naszej pracy i tak ogromną pomoc. Dziękujemy z całego serca w imieniu personelu oraz naszych przyszłych pacjentów - czytamy na stronie Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. 

Źródło: SPPR Krosno



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ