Projekt ustawy, który został już zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, zakłada m.in. powstanie korpusu ratowników medycznych w oparciu o zasoby OSP oraz zakup ponad 2,8 tys. karetek, które mają trafić do każdej gminy.
Program "Karetka w każdej gminie" ma być finansowany z Funduszu Ochrony Ludności.
Mariusz Kamiński podczas konferencji tłumaczył, że projektowana ustawa określa jego wysokość na 0,1 PKB. - W obecnych realiach oznacza około 3 miliardy złotych - mówił.
Dodał, że będzie to fundusz niewygasający a pieniądze niewykorzystane w danym roku przejdą na kolejny.
Fundusz Ochrony Ludności ma być podzielony. W połowie pieniądze będą przekazane do dyspozycji szefa MSWiA, a w połowie – do wojewodów. - Będą mogły być przeznaczone m.in. na działania związane z niesieniem natychmiastowej pomocy, jak wsparcie dla ofiar klęsk żywiołowych, oraz inwestycje związane z infrastrukturą bezpieczeństwa - tłumaczył szef MSWiA.
Mariusz Kamiński zapowiedział też, że zwiększone zostaną zapomogi wypłacane poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych. Kwota ta wzrośnie z 6 tys. zł do 10 tys. zł. - Podnosimy także wsparcie na odbudowę domów, odbudowę nieruchomości, z 200 tysięcy złotych do 300 tysięcy złotych. Pieniądze te będą w gestii wojewody - podkreślił.
Ustawa przewiduje także wprowadzenie obowiązkowych kursów pierwszej pomocy dla młodzieży szkół średnich oraz modernizację Systemu Powiadamiania Ratunkowego (numer 112).
Wiceminister Maciej Wąsik podkreślił, że przygotowane rozwiązania są oparte na doświadczeniu osób, które na co dzień zmagają się z sytuacjami kryzysowymi. Chodzi o doświadczenia wojewodów, PSP, OSP i samorządowców.
- Przy pomocy tej ustawy chcemy uprościć procedury biurokratyczne. Likwidujemy obowiązek planów zarządzania kryzysowego od poziomu krajowego do poziomu gminy. W zamian proponujemy stworzenie systemu informatycznego, który będzie inwentaryzował wszystkie zasoby ochrony ludności. Pozwoli to na ocenę stanu przygotowania danego regionu do sytuacji kryzysowej - zapowiedział wiceminister.
Sekretarz stanu w MSWiA przekazał też, że projekt ustawy o ochronie ludności definiuje stany gotowości państwa. Przewidziano trzy:
- stan pogotowia
- stan zagrożenia
- stan klęski żywiołowej
Wiceminister Maciej Wąsik mówił również o pozostałych zmianach, które zawiera projekt ustawy. To m.in. przekształcenie systemu ochrony ludności w czasie wojny (czas "W") w system ochrony cywilnej oraz powstanie Krajowego Systemu Ratowniczego, który zastąpi aktualnie funkcjonujący Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG).
- Nowe procedury tworzone są po to, aby państwo w sytuacjach kryzysowych mogło działać zdecydowanie, efektywnie i w sposób odbiurokratyzowany. Celem jest to, aby jak najszybciej zapewniać ochronę i pomoc ofiarom różnego rodzaju nadzwyczajnych sytuacji - tłumaczył Mariusz Kamiński.
Autor: tom
Zdjęcia: MSWiA