Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Władze Krosna szukają oszczędności. Prezydent zaproponował zawieszenie Budżetu Obywatelskiego

Furtką, która pozwala na taki zabieg, miała być ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Projekt miejskiej uchwały nie znalazł poparcia wśród radnych. Oznacza to, że będą edycje 2023 i 2024 Budżetu Obywatelskiego.
Władze Krosna szukają oszczędności. Prezydent zaproponował zawieszenie Budżetu Obywatelskiego

Autor: UMK

Blisko 45 minut radni miasta dyskutowali nad dwiema uchwałami, które zaproponował prezydent Krosna. Dotyczyły one zawieszenia tegorocznej i kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Uzasadnieniem do ich przyjęcia miała być pomoc miasta uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

Komisja Samorządu pozytywnie zaopiniowała oba dokumenty – dwoma głosami „za” i jednym „wstrzymującym”. Jej przewodniczący, Zdzisław Dudycz, podkreślił, że podczas posiedzenia były pytania, ale nie było komu na nie odpowiadać. Zaznaczył, że członkowie komisji, w związku z planami zawieszenia budżetu obywatelskiego, wnioskują o zwiększenie budżetu 50/50. - Samorządy i mieszkańcy mają pretensje, liczą na pewne zadania, natomiast 500 tysięcy złotych, które są w tym roku, to zbyt mało by cokolwiek zrobić - argumentował.

Wtórowali mu później w tej kwestii przewodniczący zarządów dzielnic i osiedli i radni.

Prezydenta Krosna Piotra Przytockiego, w tej części obrad Rady Miasta, nie było na sali. Na coraz to nowe pytania radnych odpowiadał skarbnik Marcin Połomski. Podkreślił, że pieniądze z Budżetu Obywatelskiego, które nie będą wydatkowane w kolejnych latach, nie będą przeznaczane na pomoc obywatelom Ukrainy. - Mamy bardzo trudną sytuację finansową, wynikającą z obniżenia naszych dochodów własnych i to jest faktyczna przyczyna zawieszenia Budżetu Obywatelskiego, a podstawę prawną daje ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - argumentował.

Tłumaczył radnym, że większość zadań związanych z pomocą uchodźcom, które realizuje miasto, jest dofinansowywane a część to zadania zlecone, finansowane w stu procentach z budżetu państwa.

Radny Sławomir Bęben zwrócił uwagę, że w uchwale zestawiono chęć pomocy uchodźcom z odbieraniem pieniędzy mieszkańcom Krosna. - Dlaczego nie jest wprost napisane, że jest trudna sytuacja budżetowa związana z podwyżkami, inwestycjami. Dlaczego pieniędzy szukamy w Budżecie Obywatelskim? - pytał.

- Taka jest akurat podstawa prawna - tłumaczył Marcin Połomski.

Broniąc projektu uchwały zaznaczył, że niektóre samorządy w Polsce decydują, że wygaszają oświetlenie miejskie, nie sprzątają ulic, nie koszą trawy i rezygnują z bardzo wielu podstawowych usług. - W naszym przypadku musimy wybierać - mówił. - Te pieniądze nie zostaną przeznaczone na coś innego. Zostaną zaoszczędzone, nie powiększą deficytu budżetowego, nie powiększą naszego długu, który też jest niemały a jego obsługa kosztuje coraz więcej w związku ze wzrostem stóp procentowych.

Radnych w kwestii poprawności uchwały uspokajał Dariusz Pniak z Biura Prawnego UM Krosna. - Ustawodawca decydując się na wprowadzenie możliwości rezygnacji na dwa lata z budżetu obywatelskiego miał na myśli nie tylko bezpośrednią pomoc Ukraińcom, którzy w tej chwili się tu znajdują, ale to, że wojna odbije się na finansach samorządów i całego państwa przez dłuższy czas - mówił.

Tłumaczył, że treść uchwał musiała być tak zapisana. - Bo innej podstawy prawnej nie mamy - zaznaczył.

Ostatecznie podczas głosowania oba projekty uchwał nie uzyskały większości poparcia radnych. Zadecydował jeden głos. Przeciwko zawieszeniu Budżetu Obywatelskiego w 2023 i 2024 roku byli wszyscy radni PiS. W przypadku pierwszego projektu Tomasz Biały i Piotr Grudysz (Klub Samorządowy) wstrzymali się od głosu. W związku z równowagą „za” i „przeciw” uchwała nie została przyjęta. W drugim głosowaniu obaj radni byli już „przeciw”.

Krośnieński Budżet Obywatelski realizowany jest od 2018 roku. Dzięki niemu mieszkańcy mogą współdecydować o wydatkach publicznych. Sami zgłaszają propozycje projektów a następnie głosują na te najciekawsze, ich zdaniem.

Do dyspozycji krośnian jest ok. 2 mln zł, podzielone na dwie części. Jedna to pula ogólnomiejska, druga – na projekty z poszczególnych dzielnic i osiedli.

Autor: Tomasz Jefimow


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ