Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 5 maja 2025 15:47
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Jedliczu zainaugurowano powiatowe obchody Roku Ignacego Łukasiewicza

Uroczystości w jedlickim Zespole Szkół im. Armii Krajowej rozpoczęły się od symbolicznego zapalenia lampy naftowej. Były okolicznościowe wystąpienia i wykład na temat historii rozwoju przemysłu naftowego. Rozstrzygnięto konkursy – plastyczny i na prezentację multimedialną.
W Jedliczu zainaugurowano powiatowe obchody Roku Ignacego Łukasiewicza

Autor: Tomasz Jefimow

Jan Pelczar, starosta krośnieński, otwierając powiatowe obchody Roku Ignacego Łukasiewicza podkreślił, że pamięć o tym wybitnym Polaku jest ciągle żywa. - Tak w skali kraju, jak i naszej małej Ojczyzny - mówił.

Zaznaczył, że najbardziej znaczącą pamiątką działalności Łukasiewicza jest założona w 1854 roku, wspólnie z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą- Zręckim, najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej w Bóbrce.

- Łukasiewicz angażował się także w powstawanie kopalń zarówno w regionie Gorlic, jak i w Beskidzie Dukielskim. Znany był ze swojej skromności i gotowości do pomagania innym. Wspomagał rozwój szkolnictwa. Nie zapominał o najbiedniejszych i pokrzywdzonych - przypomniał Jan Pelczar.

Uroczystość rozpoczęła się symbolicznym zapaleniem lampy naftowej, którego dokonali starosta krośnieński Jan Pelczar, Mariola Frukacz, prezes Orlen Południe oraz Mariusz Kielar, dyrektor ZS w Jedliczu.

Barbara Olejarz, dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, wygłosiła wykład "Historii rozwoju przemysłu naftowego".

Uczestnicy uroczystości obejrzeli także przygotowaną przez uczniów ZS w Jedliczu scenkę związaną z działalnością Ignacego Łukasiewicza.

W drugiej części uroczystości rozstrzygnięto też powiatowe konkursy.

Laureaci w kategorii prezentacja multimedialna "W jaki sposób ropa wpłynęła na losy świata?":

I miejsce – Mateusz Mrozek – SP w Bóbrce
II miejsce –Filip Wołtosz – SP w Jasionce
III miejsce – Anna Wiśniowska – SP w Żarnowcu

Wyróżnienia otrzymali: Kinga Krężałek (SP w Zręcinie), Wiktor Kubacki (SP w Długiem), Klaudia Kowalczyk (SP w Odrzykoniu), Rafał Kuczek (SP w Dobieszynie)

Laureaci w kategorii praca plastyczna: "Moja lampa naftowa":

I miejsce – Blanka Olbrycht – SP w Ustrobnej
II miejsce – Natalia Sanocka – SP w Jedliczu
III miejsce – Wiktoria Żołna – SP w Żarnowiec

Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Mrozek (SP w Bóbrce), Gabriela Paradysz (SP w Jedliczu), Maja Kowalska i Anita Armata (obie SP w Ustrobnej).

Spotkanie zakończyła projekcja filmu "Łukasiewicz – nafciarz romantyk", produkcji krośnieńskiej TV Obiektyw.

Obchodom towarzyszyły wystawa „Życie i twórczość Ignacego Łukasiewicza” z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce oraz prac nagrodzonych uczniów.

Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ