Niechlubne statystyki
W rozbiciu na poszczególne gminy statystyka pożarów traw wygląda następująco:
- gmina Chorkówka 63,
- gmina Jedlicze 57,
- gmina Krosno 18,
- gmina Rymanów 15,
- gmina Miejsce Piastowe 13,
- gmina Dukla 13,
- gmina Krościenko Wyżne 6,
- gmina Korczyna 6,
- gmina Jaśliska 3,
- gmina Iwonicz 3.
- Tylko w marcu 2022 roku odnotowano już 175 pożarów traw. Warto nadmienić, że w całym 2021 roku wszystkich pożarów tego typu było 226. - mówi mł. bryg. Dariusz Gruszka - dowódca JRG Krosno.
Kampania "Stop Pożarom Traw"
Kampania społeczna Państwowej Straży Pożarnej „Stop Pożarom Traw” trwa od 1 marca do 30 kwietnia 2022 r. - Jej przebieg ze względu na pandemię koronawirusa ograniczał się w ostatnim czasie do propagowania w mediach, także portalach społecznościowych, bezpiecznego zachowania się w obszarach przyrodniczych. Dzięki aktywności oficerów prasowych w całym kraju wiedza ta dociera do wielu ludzi. - mówi mł. bryg. Dariusz Gruszka.
Nieodwracalne, niekorzystne zmiany
Jak co roku przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych.
Śmierć osób, utrata dobytku
Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. Między innymi tak było w 2015 roku, gdy w takim pożarze zginął 70-letni mieszkaniec Głowienki.
W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Tak było w ubiegłymm tygodniu w sąsiednim powiecie jasielskim, gdzie pożar traw był bezpośrednią przyczyną pożaru stodoły. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Konsekwencje podpaleń
Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami. O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone, mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.
Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
Za podpalenie nawet kara aresztu
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
W ubiegłym roku policja namierzyła podpalaczy. To trzech nastolatków w wieku od 15 do 17 lat.
Patrole terenów dronami
W ostatnich dniach strażacy interweniują nawet kilkadziesiąt razy w ciągu doby. W weekend kilkukrotnie użyto drona z kamerą termowizyjną i w najbliższym czasie zaplanowane są loty na terenach gmin, gdzie najczęściej dochodzi do podpaleń. Policjanci rozpoczynają szeroką akcję przeciwko podpalaczom nieużytków rolnych.
Zaangażowanie znacznych sił i środków PSP i OSP
Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych.
- Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni. - mówi st. bryg. Zbigniew Nowak - Komendant Miejski PSP w Krośnie.
NIE WYPALAJCIE TRAW!
Krosno112.pl / KM PSP Krosno
Zdjęcia: archiwum Krosno112.pl