Posiadanie broni palnej w Polsce reguluje ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Ustawa ta określa zasady wydawania i cofania pozwoleń na broń, nabywania, rejestracji, przechowywania, zbywania i deponowania broni i amunicji, przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przywozu z zagranicy i wywozu za granicę broni i amunicji, jak również zasady posiadania broni i amunicji przez cudzoziemców oraz zasady funkcjonowania strzelnic.
Poza przypadkami określonymi w ustawie nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji jest zabronione. Przez broń należy rozumieć broń palną, w tym broń bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową, broń pneumatyczną, miotacze gazu obezwładniającego, narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, broń białą w postaci ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni, kastetów i nunczaków, pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału, pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy, broń cięciwową w postaci kusz, przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. Amunicją w rozumieniu ustawy są naboje przeznaczone do strzelania z broni palnej.
Obywatelka Ukrainy, która podróżowała przez DK19 w Tylawie, nie posiadała pozwolenia na broń. Dlatego też patrol Służby Celno-Skarbowej wezwał na miejsce funkcjonariuszy Policji. Obywatelka Ukrainy została zatrzymana w celu wyjaśnienia okoliczności posiadania broni palnej i przewieziona do Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.
Jeżeli macie wśród znajomych obywateli Ukrainy, którzy będą chcieli wjechać na terytorium naszego kraju, przekażcie im, że wwożenie broni palnej bez odpowiednich pozwoleń na terytorium Polski jest zabronione.
Przywóz, przewóz i wywóz broni i amunicji przez cudzoziemców może nastąpić na podstawie:
1) zaświadczenia wydanego przez właściwego Konsula RP na podstawie art. 34 ust. 1, art. 41 ust. 1 i 3, art. 42 ust. 3 i 6 ww. ustawy.
2) europejskiej karty broni palnej – w przypadku obywateli państw członkowskich UE (posiadających broń w celach sportowych, łowieckich, udziału w rekonstrukcji historycznej, a także broń sygnałową będącą stałym wyposażeniem jednostek pływających – bez uprzedniego zezwolenia oraz w innych celach – po uzyskaniu stosownego wpisu Konsula RP – art. 42 ust. 3b ww. ustawy
Krosno112.pl