Joanna Niepokój, z wydziału promocji i turystyki UM Krosna przypomina, że już 22 lutego fundacja Slow Beskid zwróciła się do prezydenta Krosna z prośbą o pomoc dla członków Klubu Kultury Polskiej im. Henryka Sienkiewicza z Energodaru. Przygotowano dla nich wstępnie 100 miejsc w Bursie Międzyszkolnej przy ul. Czajkowskiego.
26 lutego rozpoczęła się w Krośnie zbiórka darów. - W szczególności żywności, środków higienicznych, artykułów chemii domowej, odzieży i najbardziej potrzebnych rzeczy - wylicza Joanna Niepokój.
W organizację pomocy włączyło się wiele osób, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych. - Nie sposób wszystkich wyliczyć, lecz każdemu z osobna należą się słowa najwyższego uznania - podkreśla Joanna Niepokój.
Dodaje, że nieoceniona jest pomoc blisko 50 druhen i druhów ze wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Krosna (Białobrzegi, Polanka, Suchodół, Turaszówka). - Strażacy ochotnicy wspomagają działania samorządu, świadcząc pomoc bez której wiele inicjatyw nie udało by się zorganizować. Dużym wsparciem okazała się także pomoc logistyczna udzielona przez Komendę Miejską Policji w Krośnie - mówi.
Pomoc dla Użgorodu
5 marca z Krosna wyruszył pierwszy konwój humanitarny z pomocą dla partnerskiego miasta Użgorod. Dary pochodziły ze zbiórki zorganizowanej przez krośnieński magistrat oraz pomocy przesłanej przez miasta partnerskie – Creil, Edeweht, Marl.
- 10 ton zebranych darów – m.in. żywność, odzież, sprzęt elektroniczny, śpiwory, koce, pościele, środki czystości – trafiło do ukraińskich magazynów - przypomina Joanna Niepokój.
Dodaje, że drugi konwój, przygotowany do wyjazdu przez pracowników Urzędu Miasta, wyruszył w drogę 12 marca. - Trzecia tura pomocy, zorganizowana w dwóch ciężarówkach wyruszy do Użgorodu 19 marca - zapowiada.
Wyjazdy z darami do miasta partnerskiego Krosna organizowane są dzięki krośnieńskiej firmie spedycyjnej Marpol Trans, która zapewnia ciężarówkę i kierowcę.
Pomoc dla uchodźców przebywających w Krośnie
- W pierwszym tygodniu zorganizowane zostały podstawowe lekcje języka polskiego, przygotowano także miejsca w żłobku, przedszkolach oraz szkołach - informuje Joanna Niepokój. Dodaje, że we wsparcie aktywnie włączył się także krośnieński MOSiR, który udostępnił obiekty, w tym także na przeprowadzenie zbiórek.
Dzieci z Ukrainy uczęszczają już do krośnieńskich żłobków, przedszkoli i szkół. - Uchodźcom zapewniona została pomoc lekarska, psychologiczną oraz prawna - mówi Joanna Niepokój.
Przypomina, że na stronie internetowej miasta w zakładce "KROSNO Z WAMI" publikowane są najważniejsze informacje dla uchodźców.
- Tam można też znaleźć ofertę krośnieńskich jednostek, którą przygotowaliśmy dla naszych ukraińskich mieszkańców - mówi Joanna Niepokój.
W Krośnie organizowane są zajęcia zarówno dla dzieci jak i dorosłych. - Są to m.in. zajęcia artystyczne, taneczne, integracyjne, lekcję języka polskiego i angielskiego, zajęcia sportowe, możliwość korzystania z basenu, boisk sportowych czy lodowiska. Dzieci uczestniczyły w animacjach i pokazach bajek w artKinie. Dodatkowo zorganizowano warsztaty kulinarne, zwiedzanie ekspozycji muzealnych i wyjście na koncerty - wylicza Joanna Niepokój.
W budynku Bursy Międzyszkolnej (dawne CKU ul. Czajkowskiego 49) trwa zbiórka, dzięki której można zaspokoić niezbędne potrzeby grupie przebywającej w Bursie Międzyszkolnej i u Sióstr Klawerianek. Dary można przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach od 13:00 do 20:00.
Z listą najpotrzebniejszych rzeczy można zapoznać się na stronie internetowej miasta.
opr. tom