Ciężko sobie obecnie wyobrazić funkcjonowanie bez telewizji. Jednym z jej rodzajów jest cyfrowa telewizja naziemna, która jest obecna na naszym rynku od 2010 toku. Do tej pory nadawanie odbywało się przy pomocy naziemnych nadajników DVB-T, jednak 2022 rok to zmiany w tym zakresie.
Do końca czerwca w całej Polsce zostanie wprowadzony nowy standard nadawania programów. Jest to wspomniany już DVB-T2/HEVC.
Aby móc odbierać sygnał w nowym standardzie konieczna jest wymiana sprzętu. Chodzi o dekoder lub telewizor. Sprzęt powinien mieć funkcję DVB-T2. Konieczna jest również obsługa standardu HEVC (w przypadku różnych sprzętów może być określana jako H.265/MPEG-H). Oprócz tego dekoder powinien być w stanie odbierać dźwięk w standardzie minimum MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.
Według Krajowego Instytutu Mediów wiele gospodarstw domowych nadal nie wymieniło sprzętu na nowy.
- Obecnie 1,7 mln gospodarstw domowych jest zagrożonych utratą sygnału telewizyjnego – co przekłada się na około 3-4 miliony widzów - mówi Przemysław Broniszewski ze Związku Pracodawców Ogólnopolskich Mediów Tradycyjnych “MOC TV”.
Brak odpowiedniego sprzętu w momencie zmiany standardu będzie oznaczał utratę sygnału i brak telewizji. Najbardziej zagrożone są osoby starsze, które najczęściej korzystają z usług telewizji naziemnej.
Do 28 marca zakończy się wprowadzanie nowego standardu w województwach dolnośląskim oraz lubuskim. Zmiany w województwie podkarpackim mają obowiązywać od 23 maja 2022 roku. Do tego czasu konieczna jest wymiana sprzętu na ten zgodny z nowym standardem.
Zmiana standardu niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim poszerzona zostanie oferta programowa. Oprócz tego więcej kanałów tematycznych będzie mogło być nadawanych w jakości minimum HD.
Autor: Marcin Polak