Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 5 maja 2025 08:03
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wiele gospodarstw domowych nadal nie jest gotowych na zmianę standardu nadawania telewizji naziemnej

28 marca zakończy się zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Do końca czerwca 2022 roku w całym kraju będzie wdrożona emisja DVB-T2/HEVC. Jak się przygotować na te zmiany?
Wiele gospodarstw domowych nadal nie jest gotowych na zmianę standardu nadawania telewizji naziemnej

Ciężko sobie obecnie wyobrazić funkcjonowanie bez telewizji. Jednym z jej rodzajów jest cyfrowa telewizja naziemna, która jest obecna na naszym rynku od 2010 toku. Do tej pory nadawanie odbywało się przy pomocy naziemnych nadajników DVB-T, jednak 2022 rok to zmiany w tym zakresie. 

Do końca czerwca w całej Polsce zostanie wprowadzony nowy standard nadawania programów. Jest to wspomniany już DVB-T2/HEVC. 

Aby móc odbierać sygnał w nowym standardzie konieczna jest wymiana sprzętu. Chodzi o dekoder lub telewizor. Sprzęt powinien mieć funkcję DVB-T2. Konieczna jest również obsługa standardu HEVC (w przypadku różnych sprzętów może być określana jako H.265/MPEG-H). Oprócz tego dekoder powinien być w stanie odbierać dźwięk w standardzie minimum MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3. 

Według Krajowego Instytutu Mediów wiele gospodarstw domowych nadal nie wymieniło sprzętu na nowy. 

- Obecnie 1,7 mln gospodarstw domowych jest zagrożonych utratą sygnału telewizyjnego – co przekłada się na około 3-4 miliony widzów - mówi Przemysław Broniszewski ze Związku Pracodawców Ogólnopolskich Mediów Tradycyjnych “MOC TV”.

Brak odpowiedniego sprzętu w momencie zmiany standardu będzie oznaczał utratę sygnału i brak telewizji. Najbardziej zagrożone są osoby starsze, które najczęściej korzystają z usług telewizji naziemnej. 

Do 28 marca zakończy się wprowadzanie nowego standardu w województwach dolnośląskim oraz lubuskim. Zmiany w województwie podkarpackim mają obowiązywać od 23 maja 2022 roku. Do tego czasu konieczna jest wymiana sprzętu na ten zgodny z nowym standardem. 

Zmiana standardu niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim poszerzona zostanie oferta programowa. Oprócz tego więcej kanałów tematycznych będzie mogło być nadawanych w jakości minimum HD.

Autor: Marcin Polak


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ