Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podkreśla, że z każdym dniem coraz więcej organizacji pozarządowych, samorządów, ludzi dobrej woli włącza się do pomocy Ukrainie.
- Dlatego na dwóch przejściach na granicy polsko-ukraińskiej: Dorohusk-Jagodzin i Korczowa-Krakowiec, uproszczone zostały zasady transportu pomocy humanitarnej samochodami ciężarowymi - mówi.
Uruchomiona została rządowa platforma koordynacji pomocy humanitarnej w ramach strony pomagamukrainie.gov.pl. - Udało się stworzyć najprostszą możliwą formę odprawy pomocy humanitarnej, rezygnując ze względu na wojnę z normalnych procedur - podkreśla Michał Dworczyk.
Z uproszczonej odprawy celnej można skorzystać tylko na podstawie wypełnionego i przesłanego formularza, który dostępny jest na stronie pomagamukrainie.gov.pl.
Wypełnienie i przesłanie formularza za pośrednictwem profilu zaufanego ma charakter jednorazowy. Jeśli zajdzie konieczność zmiany danych, trzeba ponowne wypełnić i przesłać formularz.
Po przesłaniu formularza na wskazany adres e-mail zostaną wysłane dwa dokumenty:
- "Potwierdzenie" – dokument potwierdzający zgłoszenie chęci przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej z pomocą humanitarną wraz z unikatowym numerem formularza oraz podstawowymi informacjami dotyczącymi transportu.
- "Oznaczenie" w pliku pdf ze specjalnym oznakowaniem pojazdu (zawierającym unikatowy numer), który trzeba wydrukować (w formacie A4) i umieścić w widocznym miejscu na przedniej szybie pojazdu w jej prawym górnym rogu.
WAŻNE – Kierowcy muszą posiadać ze sobą ważny paszport!
Autor: tom