W podkarpackim garnizonie pierwsze kamery trafiły na wyposażenie policjantów w 2019 roku. W ostatnim czasie urządzenia audio-wizualne trafiły do KMP Krosno.
Urządzenie nagrywa nie tylko obraz, ale również dźwięk. Nie jest to jednak zwykła kamera, ponieważ policjant nie ma możliwości kasowania lub edytowania szyfrowanego nagrania. Po zakończeniu służby kamera trafia do specjalnej stacji dokującej, która automatycznie archiwizuje zarejestrowane dane.
- Głównym celem wprowadzenia osobistych kamer na mundurach policjantów jest transparentność działań Policji, ochrona obywateli oraz ochrona prawna samych funkcjonariuszy. Przypinane do mundurów miniaturowe kamery mają rozwiązać nie tylko problem w zakresie zastrzeżeń co do pracy policjantów, ale także bezpodstawnych oskarżeń kierowanych wobec funkcjonariuszy. - mówi podinsp. Marta Tabasz-Rygiel, Rzecznik Prasowy KWP w Rzeszowie.
Istotnym do podkreślenia jest fakt, iż po ostatnich zmianach obowiązujących przepisów policjanci mają uprawnienia do nagrania interwencji publicznych, jak również interwencji w miejscach innych niż publiczne, czyli np. interwencji domowych. Zapisy z kamer pozwolą rozstrzygać sporne sytuacje występujące podczas interwencji, będą również mogły zostać wykorzystane jako materiał dowodowy w prowadzonych postępowaniach.
- Jak wynika z doświadczeń policjantów innych garnizonów, którzy używali już kamer nasobnych, obecność włączonej kamery nie tylko pozwala na uściślenie wielu szczegółów interwencji, ale często również studzi uliczną agresję oraz zwiększa bezpieczeństwo policjanta. - dodaje podinsp. Marta Tabasz-Rygiel.
Krosno112.pl